امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روز جهانی حقوق حیوانات گرامی باد
#1
Thumbs Up 
روز جهانی حقوق حیوانات گرامی باد/ آغاز فعالیت کمپین «سگ کشی نه!» برای پایان بخشیدن به کشتار حیوانات شهری در کشور

هم زمان با روز جهانی حقوق حیوانات، کمپین «سگ کشی نه!» برای پایان بخشیدن به کشتار حیوانات آغاز به کار کرد.


امروز ۱۰ دسامبر به نام روز جهانی حقوق حیوانات یا IARD نامگذاری شده است. (International Animal Rights Day)این روز از سال ۱۹۹۸ توسط فعالان و کنشگران حقوق حیوانات گرامی داشته می شود.پیشینه روز جهانی حقوق حیوانات (IARD)هدف از نام گذاری این روز یادآوری حقوق حیوانات است که توسط انسانها به دست فراموشی سپرده شده .


فعالان حقوق حیوانات در این روز با تجمع در برابر اماکنی که در آنها حقوق حیوانات نقض می شود از قبیل اسارتگاه های حیوانات، کشتارگاهها، محل های تشریح حیوانات زنده و … تجمع می کنند و شب هنگام با افروختن شمع این روز را گرامی می دارند.


دهم دسامبر ۱۹۴۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید تا از جنگ جهانی دوم و تشکیل اردوگاه های کار اجباری جلوگیری کند چرا که جلوگیری از تراژدی های مشابه تنها با به رسمیت شناختن حقوق اساسی انسان ها بدون هرگونه تبعیض ممکن است. بنابراین سازمان ملل متحد اعلام کرد که احترام و کرامت بشراساس آزادی، عدالت و صلح در جهان است.

چند سال قبل افراد، سازمان ها و انجمن های مختلفی از سراسر جهان درخواست کردند که این روز به «سایر حیوانات»ی که در استفاده از زمین با ما شریکند نیز تسری یابد و ۱۰ دسامبر باید روز جهانی حقوق حیوانات نیز باشد. انسان ها نیز در رده جانوران دسته بندی می شوند اما سالانه میلیون ها زیستمند دارای ادراک و احساس دیگر -با قابلیت تفکر و احساسی مانند ما- به دلیل اینکه «گونه بشر» نیستند قربانی ما (گونه بشر) می شوند. هر ساله میلیاردها گاو، خوک، گوسفند، مرغ، ماهی، خرگوش، بز، رت، موش، اسب، میمون، شتر، سگ، گربه، اردک، بوقلمون، غاز و زیستمندان دریایی زجر می کشند و در دستان ما جان می دهند.


روز جهانی حقوق حیوانات فرصتی فراهم می آورد تا به مردم یادآوری شود از آنجا که رنج کشیدن و شوق زندگی وابسته به نژاد، جنس، موقعیت اجتماعی یا گونه مشخصی نیستند، در نتیجه واژه های آزادی، صلح و کرامت واژگانی فراگیر (فارغ از نژاد، جنس، موقعیت اجتماعی یا گونه) هستند.


در سال ۱۹۷۰ و ۲۲ سال پس از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، و بیش از چهار دهه قبل واژه «گونه پرستی» در برابر تبعیض میان گونه های زیستمندان ابداع شد.این تفکر که سایر حیوانات «پست تر» هستند و صرفا به این دلیل که آنها با پر یا پشم زاده شده اند ما می توانیم از آنها استفاده کنیم، تعصبی غیر معقول و ناعادلانه در برابر سایر گونه ها است.


«گونه پرستی» همچون نژادپرستی و تبعیض جنسیتی مشابهت های ما -ادراک و احساس- را نادیده می گیرد تا آن که ضعیف تر است رنج بکشد و آنکه قوی تر است برنده باشد.پنجاه سال پس از تصویب “اعلامیه جهانی حقوق بشر” (UDHR) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد (در سال ۱۹۴۸) حامیان حقوق حیوانات دهم دسامبر ۱۹۹۸ را برای اولین بار به عنوان روز جهانی حقوق حیوانات اعلام کردند.منبع:دیده بان حقوق حیوانات


فایل‌های پیوست تصاویر بندانگشتی
   
همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم
پاسخ
#2
نقض حقوق حیوانات، آزار و اذیت و کشتار آنها در دنیا همواره از دغدغه‌های روز جهانی حقوق حیوانات بوده است. این اتفاقات ناگوار و غیر انسانی در کشورهایی مانند ایران بیش از کشورهای توسعه یافته اروپایی روی می‌دهد چرا که سطح آموزشی و فرهنگی در مواجه و پذیرش حیوانات به عنوان بخشی از چرخه زندگی در سطح بسیار پایینی قرار دارد. متاسفانه در کشور ما ایران، حیوانات حتی توسط شهرداریها و سازمانها به صورت سازمان یافته مورد آزار و اذیت و کشتار قرار می‌گیرند. این رفتارها و عملکرد نادرست به مرور موجب مکدر شدن روح انسانها و رواج خشونت در جامعه و نابودی اخلاق انسانی می گردد.

[عکس: photo_2017-12-10_12-13-44-640.jpg]
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بسیار مهم...لطفا در واگذاری حیوانات دقت کنید... shivid 6 6,842 01-23-2017، 12:30 PM
آخرین ارسال: سمانه
Lightbulb به مناسبت روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات RAMIN 1 2,240 09-10-2016، 02:05 PM
آخرین ارسال: azi
  قانون حمایت از حیوانات ولگرد و بی سرپرست به زودی تصویب می شود RAMIN 0 2,052 02-21-2016، 07:40 PM
آخرین ارسال: RAMIN
  غذارسانی به حیوانات در این هوای سرد... shivid 6 8,078 06-15-2015، 08:36 PM
آخرین ارسال: atefeh14f
Thumbs Up حقوق حیوانات در ایران قدیم RAMIN 1 2,615 06-04-2015، 05:58 PM
آخرین ارسال: atefeh14f
Heart نازی ها و حقوق حیوانات nani 0 2,926 04-19-2014، 09:16 PM
آخرین ارسال: nani
  سرمازدگی در حیوانات.... shivid 2 4,406 12-07-2013، 04:26 PM
آخرین ارسال: shivid
  معرفی سایت های نگهداری حیوانات shivid 1 3,431 11-15-2013، 05:20 PM
آخرین ارسال: shivid

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان