امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراحل ترخیص کالا و قوانین کالای متروکه
#1
مراحل ترخیص کالا و قوانین کالای متروکه : مدت زمان توقف محموله به جهت ترخیص کالا در گمرک 4 ماه می باشد . چنانچه کالایی وارد گمرک شود و صاحبان آن برای انجام امور ترخیص کالا و تشریفات گمرکی اقدام ننمایند کالا متروکه نامیده می شود . زمان توقف کالا در گمرک از تاریخ صدور اولین قبض انبار محاسبه می شود که مقدار زمان مجاز توقف در فرودگا های کشور دو ماه و در دیگر اماکن 4 ماه می باشد ، البته در شرایطی و با موافقت گمرک این زمان قابل تمدید می باشد و برای گمرکات فرودگاهی دو ماه و گمرکات دریایی و زمینی چهار ماه است .

ترخیص کالا
کالای متروکه چیست :

هر کالایی اعم از وارداتی و یا صادراتی که وارد گمرک شده چه به صورت قطعی یا موقت ، چنانچه در مدت قانونی از گمرک خارج نشود و مالک برای ترخیص کالا اقدامی نکند ، متروکه محسوب می شود . گاهی دلیل تعلل در ترخیص کالا عدم ارائه و یا کامل نبودن مدارک و اسناد مربوط به گمرک و یا کمبود نقدینگی مالک کالا می باشد . از دیگر دلایل متروکه شدن کالا در گمرکات می توان به عدم تایید بهداشت کالا و یا عدم استاندارد اشاره نمود .
چنانچه کالایی متروکه شود ، تاریخ متروکه شدن و همچنین فروش آن در قبوض انبار به ثبت می رسد . باید خاطر نشان کرد که برای موسسات تولیدی مدت زمان مجاز توقف کالا در گمرک برای ترخیص 4 ماه نمی باشد و گمرک مجاز است برای هر مدتی که لازم بداند این زمان را تمدید کند .

مراحل ترخیص کالا و قوانین کالای متروکه

فروش کالای متروکه در گمرک :

کالای متروکه با توجه به تشخیص گمرک می تواند به صورت مزایده کتبی ، حراج و یا خرده فروشی به فروش برسد . فروش کالاها به وسیله سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی صورت می گیرد و بعد از کسر هزینه های گمرک که شامل بیمه ، حمل و دیگر هزینه ها می باشد مابقی مبلغ فروش سپرده می شود تا مالک کالا با ارائه اسناد و مدارک در مدت دو سال جهت دریافت آن اقدام نماید . مالک کالا می تواند در زمان مزایده کالای خود حضور داشته باشد . صاحب کالا جهت انجام امور ترخیص کالا و تشریفات گمرکی و ارائه اظهارنامه فقط تا قبل از فروش کالا فرصت دارد . و همچنین وی برای دریافت وجه فروش کالای متروکه مجبور به ارائه ترخیصیه حمل و نقل می باشد .
ترخیص کالا
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان
با کلیک روی گوگل +۱ و اشتراک گذاری در فیس بوک از انجمن حمایت از گربه های خیابانی ایران حمایت کنید