امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگهداری از گربه مادر و نوزادان تازه متولد شده
سلام علیکم. 
گربه ماده مون دیشب زایمان کرده . من در مورد شیوه نگهداری و سرپرستی و نیز نحوه و نوع مواد
غذایی و تقویتی و نیز وظایفم در قبال بچه ها سوال داشتم . با تشکر
پاسخ
سلام. تنها کمکی که شما میتونید انجام بدید ، فراهم کردن مکان مناسب نگهداری مادر و توله هاست که دور از افتاب و مسیر رفت و امد گربه های دیگه و کلاغ باشه. تمیز کردن 3_4روز یکبار محیط. در دسترس بودن اب و غذای تازه برای مادر. نزدیک بودن محل دفع که مجبور نباشه زمان زیادی از نوزادان که در خطرن دور باشه.

برای غذا هم همه چیز غیر از غذاهای خام. استخوان چرخ نشده. غذاهای خانگی طبخ شده با ادویه جات و سیر و پیاز ، قابل استفاده است.

غذاهاي مضر: 

سير ، پياز ، ادويه جات ، شكلات، نوشيدنيهاي كافيئن دار استخوان ، قهوه ، غذاي سگ ، انگورو كشمش ، گوشت و تخم مرغ خام ، مصرف بيش از حد جگر و تن ماهي 

سينه پخته مرغ يا هر نوع گوشت ديگه اي در توانتون باشه بپزيد ، ميتونيد با سيب زميني هم ميكس كنيد . برنج ، ماكاروني ، پلوو بعضي خورش جات هم دوست دارن به شرطي كه همه اين غذاها بدون ، ادويه و سير و پياز پخته بشه ، با كمي نمك و روغن . 

حبوبات هم بصورت پخته ، كوبيده و تركيب شده با اب مرغ يا ماست خوبه . سوپ و ابگوشت هم بصورت جداگانه براش بپزيد. 

سنگدان پخته و چرخشده كه بسيار هم مقويه . ماست ، شير ، پنير بدون نمك و گاهي خامه . دل پخته مرغ هفته اي 2_3 بار کم . ماهي ، تن و جگر پخته مرغ ، ماهي يكبار به مقدار كم . جوانه گندم و سمنو خيلي دوستدارند و براي دفع هیربال هم مفیده.
I love animals, because they don't lie & judge, they never break my heart & never cheat on me
پاسخ
خیلی ممنونم از توضیحات بسیار جامع و دقیقتون. سوال بعدیم اینه که
شنیدم میگن گربه تا بچه هاش بزرگ میشن چندین بار جاشونو عوض میکنه و تغییر میده . این همیشه درسته یا فقط اگه احساس
خطر کنه ؟ من حتی به بچه ها آروم دست میزنم مادر هیچ کاریم نداره
برای بچه های قبلی هم همینطور بود
پاسخ
خواهش میکنم. بله درسته ولی اگر احساس خطر کنه. سعی کنید به بچه ها تا یکماهگی دست نزنید شاید رفتار مادر نسبت به قبل تغییر کرده باشه و جابجاشون کنه.
I love animals, because they don't lie & judge, they never break my heart & never cheat on me
پاسخ
آخه دکتر این گربه مادر به شدت به ما وابسته ست. بدون کوچکترین
ترس و واهمه ایی به منزل رفت و آمد میکنه. بچه های قبلی که چشمشان مشکل داشت و
شما دارو تجویز فرمودید رو جلوی چشم خودش می آوردیم داخل و مداوا می کردیم بعد
برمیگردوندیمشون سرجاشون . اون موقع هم کاری با ما نداشت جای بچه ها رو هم تغییر نداد. یعنی می فرمایید
1)حتی با این همه محبت و الفت امکان داره به یه دست زدن واکنش نشون بده ؟ و با دست زدن به بچه ها (نه کار دیگه ای) از اینجا بره ؟

،2)این امکان فقط احتماله یا صد در صد و یقینیه؟؟
3) گربه های مادری موجود بودن که حتی با دست زدن به بچه های
نوزادشون توسط صاحبشون مشکلی نداشته باشن؟
4)حتی نزدیک شدن به لونه شون هم میتونه خطرساز باشه و جاشو تغییر
بده؟
5) اگه از جای بچه ها مطمئن باشه احتمالش هست که جاشونو تغییر بده ؟؟
پاسخ
(06-30-2017، 03:07 PM)kitten lover نوشته است: آخه دکتر این گربه مادر به شدت به ما وابسته ست. بدون کوچکترین
ترس و واهمه ایی به منزل رفت و آمد میکنه. بچه های قبلی که چشمشان مشکل داشت و
شما دارو تجویز فرمودید رو جلوی چشم خودش می آوردیم داخل و مداوا می کردیم بعد
برمیگردوندیمشون سرجاشون . اون موقع هم کاری با ما نداشت جای بچه ها رو هم تغییر نداد. یعنی می فرمایید
1)حتی با این همه محبت و الفت امکان داره به یه دست زدن واکنش نشون بده ؟ و با دست زدن به بچه ها (نه کار دیگه ای) از اینجا بره ؟

،2)این امکان فقط احتماله یا صد در صد و یقینیه؟؟
3) گربه های مادری موجود بودن که حتی با دست زدن به بچه های
نوزادشون توسط صاحبشون مشکلی نداشته باشن؟
4)حتی نزدیک شدن به لونه شون هم میتونه خطرساز باشه و جاشو تغییر
بده؟
5) اگه از جای بچه ها مطمئن باشه احتمالش هست که جاشونو تغییر بده ؟؟

سلام

١و٢- احتماله ، يقين نيست . چون ازين موارد پيش اومده عرض ميكنم

٣- بله ، ولي موضوع ثابتي نيست . بعضي گربه ها حساسن و بعضي بعدها اين حساسيت رو با قرار گرفتن در موقعيت هاي خاص ، نشون ميدن ، در صورتي كه شايد از ابتدا اينطور رفتار نميكردن.

٤- بله شايد

٥- مطمئن بودن از مكان ، يك موضوعه ، نزديك شدن انسان به بچه ها موضوع ديگه . توروخدا انقدر حساس نباشيد . گربه شما دستيه و اين مدت اعتماد كامل به شما پيدا كرده ولي از ابتدا كنار شما بزرگ نشده . پس احتمال تغيير رفتار هست ولي خيلي خيلي كم . فقط خواستم اگاه بشيد نه نگران . هيچ چيز قطعي و قابل پيش بيني نيست ، پس بهتره به جاي نگراني فقط كمي ملاحظه كنيم . حتي نميتونيم با قطعيت ، رفتار انسانهايي كه مدتها در كنارمون بودند رو پيش بيني كنيم ، حيوان كه با توجه به غرايزش ، جاي خود داره . خودتونو اذيت نكنيد دوست من Smile
پاسخ
سوال فوری : دکتر جان از امروز صبح که بیدار شدم تا الان که ساعت
نه و نیم شبه گربه مادر نیومده پیش بچه هاش . اصلا خونه هم نیومده .یعنی الان حداقل دوازده ساعته که پیش بچه ها نیومده .
من نگرانم رفته باشه جای دیگه ای براشون ندارم تدارک ببینه . احتمال داره اینطور باشه؟؟؟
از طرف دیگه این بچه ها حداقل دوازده ساعته شیر نخوردن من دو تاشونو
برداشتم انگشتمو میک میزدن .
1) برای نوزاد یک یا دو روزه حداکثر چند ساعت شیر نخوردن قابل
قبوله و حداکثر تحمل چند ساعت گرسنگی رو دارن؟
2) به جز مردن مادر ، چه احتمالاتی می تونه وجود داشته باشه ؟
3)بند ناف باریکی رو شکمشونه چیکارش کنم؟؟
4)در مورد بچه ها چطور وارد عمل بشم ؟؟
پاسخ
(06-30-2017، 09:30 PM)kitten lover نوشته است: سوال فوری : دکتر جان از امروز صبح که بیدار شدم تا الان که ساعت
نه و نیم شبه گربه مادر نیومده پیش بچه هاش . اصلا خونه هم نیومده .یعنی الان حداقل دوازده ساعته که پیش بچه ها نیومده .
من نگرانم رفته باشه جای دیگه ای براشون ندارم تدارک ببینه . احتمال داره اینطور باشه؟؟؟
از طرف دیگه این بچه ها حداقل دوازده ساعته شیر نخوردن من دو تاشونو
برداشتم انگشتمو میک میزدن .
1) برای نوزاد یک یا دو روزه حداکثر چند ساعت شیر نخوردن قابل
قبوله و حداکثر تحمل چند ساعت گرسنگی رو دارن؟
2) به جز مردن مادر ، چه احتمالاتی می تونه وجود داشته باشه ؟
3)بند ناف باریکی رو شکمشونه چیکارش کنم؟؟
4)در مورد بچه ها چطور وارد عمل بشم ؟؟

ای واییی . یا اخر شب میاد یا خدایی نخواسته اتفاقی افتاده. اگر هم دنبال جای جدید رفته باشه انقدر طول نمیکشه که بچه ها رو رها کنه. اطرافو گشتید؟ شاید جایی گیر افتاده. صداش بزنید.

نوزادها دوروزن. یعنی تحمل گرسنگی ندارن.12 ساعته شیر نخوردن ؟!!!

خواهشا زودتر تهیه کنید براشون . کارتون سخت شد. چون باید شیر خشک بچه گربه تهیه کنید ( چون ممکنه به لاکتوز شیر گاو حساسیت داشته باشن و از بین برن)
تا هفته اول هر 2_3 ساعت 2_4 سی سی شیر احتیاج دارن. با سرنگ بدون سوزن یا قطره چکان استریل. بچه ها رو روی شکم بخوابونید . یک دستتونو زیر چانه بزارید و سرشو کمی بالا نگه دارید . سرنگ یا قطره چکان رو کنار دهان بزارید و خیلی اهسته نه با عجله و نه جوری که هوا وارد شکم بشه ، قطره قطره از گوشه دهان بهشون شیر بدید. اگر در حین شیر خوردن جیغ کشیدن دست نگهدارید چون ممکنه وارد ریه بشه.

بعد از هر وعده هم شکمشونو اهسته و بدون فشار تا 5_6دقیقه دایره وار ماساژ بدید که نفخ نکنن.

بند ناف رو مادر بریده اون تکه اضافه بعدا خشک و جدا میشه از بدن.

این مطلب رو بخونید http://www.kitten.ir/thread-737.html?hig...8%A8%D9%87
پاسخ
دکتر جان خیلی نگرانم . لطفا موارد رو دونه دونه برام پاسخ بنویسید
لطفا . خدا شما رو برای ما حفظ کنه ان شاءالله .
اگه شما نبودید الان چیکار میکردم .
بعلاوه 4 سوال بفرمائید که تا ساعت چند دست به کار نشم؟

الان فراهم کردن شیرخشک بچه گربه برام امکان نداره . چون جمعه شبه و همه جا تعطیله . جایگزینش چیکار کنم؟
پاسخ
(06-30-2017، 11:17 PM)kitten lover نوشته است: دکتر جان خیلی نگرانم . لطفا موارد رو دونه دونه برام پاسخ بنویسید
لطفا . خدا شما رو برای ما حفظ کنه ان شاءالله .
اگه شما نبودید الان چیکار میکردم .
بعلاوه 4 سوال بفرمائید که تا ساعت چند دست به کار نشم؟

الان فراهم کردن شیرخشک بچه گربه برام امکان نداره . چون جمعه شبه و همه جا تعطیله . جایگزینش چیکار کنم؟

زنده باشيد . هنوز بهشون شير نداديد؟! دست به كار بشيد ديگه خيلي خيلي هم دير شده . اون لينكي كه گذاشتم رو بخونيد همه چيز توضيح داده شده . سوالاتتون هم كه كاملا پاسخ دادم فقط بعلت بحراني بودن شرايط ، شماره نذاشتم ولي چيزي رو از قلم ننداختم.

براي جايگزين شير خشك : نصف ليوان ( ١٢٠سي سي) شير پر چرب + يك عدد زرده تخم مرغ + يك قطره مولتي ويتامين نوزاد انسان . اگه ويتامين نبود اشكالي نداره . شير تا ٣٧درجه گرم بشه ، پشت دست بريزيد گرماشو امتحان كنيد كه داغ نباشه. كل اين شير ساخته شده با اين فرمول رو براي يكروز ميتونيد در يخچال نگه داريد و هر بار به اندازه نياز همون وعده ازش برداريد و گرم كنيد . روز بعد دور بريزيد . اگر از شير گرم شده چيزي اضافه اومد ، دور بريزيد .

سوال ٤يعني چي وارد عمل بشيد؟! بچه ها رو بزاريد توي كارتن يا سبد ميوه تميز كه كفش رو با پارچه يا حوله پوشونديد . ببريد اتاق كه نه جاي خنك باشه نه بيرون خطرناكه . چون فعلا نميتونن دماي بدنشونو تنظيم كنن به كمك شما نياز دارن . دما ٢٩درجه باشه ولي نه گرماي مستقيم .
پوشش طوري نباشه كه باعث خفگي بچه ها بشه .
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نکاتی در رابطه با نگهداری بچه گربه shivid 0 389 04-28-2016، 12:10 PM
آخرین ارسال: shivid
Sad جلوگیری ازمرگ دردناک نوزادان گربه hasti10 1 1,732 09-28-2014، 01:04 PM
آخرین ارسال: sadaf110
Heart اصول نگهداری گربه nani 0 1,067 07-08-2014، 07:30 PM
آخرین ارسال: nani
  اصول اولیه در نگهداری گربه shivid 2 2,735 11-14-2013، 11:46 AM
  ده نکته در نگهداری از گربه shivid 1 1,967 11-13-2013، 06:02 AM
آخرین ارسال: V@RT@N
  اصول نگهداری از بچه گربه بی مادر shivid 0 4,242 10-16-2013، 08:39 PM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان
با کلیک روی گوگل +۱ و اشتراک گذاری در فیس بوک از انجمن حمایت از گربه های خیابانی ایران حمایت کنید