امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درباره گربه ها بیشتر بدانیم
#1
Smile 
چرا گربه شما دست و صورت و یا پاهایتان را لیس می زند؟

تیمار کردن نشانگر دوست داشتن و مراقبت کردن است. اولین چیزی که یک بچه گربه تجربه می کند، حتی قبل از یافتن قدرت بینایی، لیس زدن و تمیز شدن توسط مادرش است. پس اگر گربه شما گاهی شما را لیس می زند نشان دهنده این است که او شما را همچون بچه خودش دوست دارد و از شما مراقبت می کند.


چرا یک گربه برای شما خودش را لوس می کند؟

وقتی بچه گربه ای کنار مادرش زندگی می کند و از وی تغذیه می کند پس از خوردن شیر به نشانه رضایت و تشکر، پنجه های دستانش را روی بدن مادر می کشد. ادامه این رفتار پس از بلوغ، در حقیقت ابراز علاقه و لذت بردن از با شما بودن را می رساند که به نظر ما انسان ها لوس بازی در آوردن است.

چرا گربه به طرف کسی که گربه ها را دوست ندارد، می رود؟

وقتی گربه ای می خواهد گربه دیگر و یا شخصی را تهدید کند به صورت جسورانه به او خیره می شود و گاهی اوقات صدای فیش نیز از خود در می آورد و به صورت مکرر به طرف حریفش حرکت می کند. معمولاً کسی که گربه ها را دوست ندارد از نگاه کردن به آنها خودداری می کند و به امید اینکه گربه او را نادیده بگیرد آرام می ماند. همین رفتار باعث جلب توجه بیشتر گربه می شود و گربه احساس می کند که شخص مقابل، با این کار او را دعوت به دوستی می کند.

چرا گربه شما خودش را به شما میمالد ؟

گربه ها در طول دم، اطراف سر، لب ها، انتهای دم، چانه و بین پنجه های دست، دارای غدد معطری هستند که از آنها برای علامت گذاری محدوده خود استفاده می کنند. وقتی گربه ای خودش را به شما می مالد، در واقع شما را با بوی خودش علامت گذاری می کند و شما را از آن خود می کند و همچنین بوی شما را به خاطر می سپارد.
گربه همین کار را در مورد وسایل خانه و درب های ورودی خانه انجام می دهد تا آنها را به مالکیت خود درآورد.

چرا گربه ها پس از نوازش شدن، خود را با لیسیدن تمیز می کنند؟

در این رابطه دو نظریه وجود دارد. یکی این که گربه با این کار بوی انسان را از خود دور می کند و دیگری این است که گربه با استشمام بوی شما لذت بیشتری از ارتباط خودش با شما می برد.

چرا یک گربه پشم و یا لباس ها را لیس می زند؟

پاسخ این رفتار هم با دو نظریه داده شده که اولی مربوط می شود به این که اگر گربه زودتر از موعد از شیر مادر گرفته شده باشد بوی لانولین که از مواد پشمی متساعد می شود، یادآور بوی مادرش است و دومی این است که گربه رژیم غذایی مناسبی ندارد.

چرا یک گربه وقتی از کنار گربه تازه واردی عبور می کند مستقیم به چشمان وی نگاه می کند و به آرامی راه می رود ؟

تمامی گربه ها برای خودشان محدوده ای دارند. این محدوده ممکن است بر اساس رتبه در خانواده از یک جای کوچک در اتاق تا کل محدوده یک خانه گسترش داشته باشد. وقتی یک گربه با جایگاه عالی در خانواده با یک گربه نه چندان محبوب در خانواده روبرو می شود با حالت خیره به او نگاه می کند و به سمت او حرکت می کند تا با او رو در رو شود.
اگر گربه بخواهد نشان دهد که علاقه ای به درگیر شدن ندارد با انتخاب مسیر طولانی تر و به آهستگی و بدون اینکه به طرف مقابل نگاه کند از او رد می شود.

چرا گربه ها از لیتر باکس (محفظه مخصوص دفع) استفاده می کنند؟

در دنیای وحش، گربه ها یاد گرفته اند که مدفوع خود را از دید رقبا و سایر درندگان پنهان کنند. این خصیصه در گربه های خانگی ما نیز وجود دارد.

چرا یک گربه خرخر می کند؟

معمولاً یک گربه از روی رضایت خرخر می کند. یک گربه مادر خرخر می کند تا بچه هایش بدانند که او در کنار آن هاست و بچه گربه ها نیز در جواب تیمار مادرشان خرخر می کنند. بچه گربه ها برای ترغیب دوستان خود به بازی کردن با آن ها خرخر می کنند. بچه گربه های بزرگتردر مقابل متجاوزان به حریمشان خرخر می کنند. توجه داشته باشید که گاهی اوقات گربه ها از روی درد و رنج و یا ترس هم خرخر می کنند.

چرا گربه ها زمانی که چیزی را بو می کنند نیشخند می زنند؟

زمانی که گربه لب زیرین خود را به بالا تاب می دهد به نظر می رسد که نیشخند می زند. نکته جالب این است که این حالت در زمانی رخ می دهد که گربه رایحه ای قوی را به طور عمیق بو کرده باشد.

چرا گربه ها گاهی پنجره ها را می خراشند؟

شاید می خواهند مانعی را که بین آن ها و طرف دیگر شیشه است شناسایی کنند.

چرا گربه از خیس شدن متنفر است؟

در واقع بسیاری از گربه ها از آب لذت می برند، حداقل یک گونه از آن ها ماهی گیری و شنا کردن را دوست دارند اما آن هم شرایط خاص خود را دارد. به نظر می رسد این که از دو دست انسان آویزان شده و در تشتی پر از آب که ابتدا هم نمی دانند چیست و بدتر از همه این که در آن از خود اختیاری هم ندارند فرو روند مورد پسندشان نباشد.

چرا بعضی از گربه ها دوست دارند از نشت شیر آب بنوشند؟

گربه ها مانند بسیاری از حیوانات دیگر آب و غذای تازه را ترجیح می دهند و آب جاری به این دلیل برایشان خوشایند است. شاید هم حرکت آبی که از شیر خارج می شود برای حس شنوایی و بینایی آن ها جالب باشد. بعضی از گربه ها حتی قبل از نوشیدن آب، پنجه هایشان را در ظرف آب قرار داده و تکان می دهند تا از آب در حال حرکت بنوشند.

چرا گربه وقتی مریض و یا در حال مرگ است پنهان می شود؟

غریزه به گربه می گوید زمانی که بیمار است در جایی پنهان شود تا شکارچی نتواند آن را پیدا کند. شاید هم تصور کند که مورد کمین قرار گرفته است بنابراین مخفی می شود.

چرا گربه وسایل خانه را می خراشد؟

تصور بعضی از مردم این است که گربه با این کار پنجه هایش را تیز می کند اما شاید نادرست باشد. دو دلیل برای خراشیدن وجود دارد: اول این که گربه منطقه خودش را علامت گذاری می کند و دوم آن است که وی یا این کار ناخن هایش را کوتاه می کند.

چرا گربه زمانی که کسی برای لحظه ای نوازشش کرده است صدای فیش در می آورد یا او را گاز می گیرد؟

اگر یک شخص بر لمس ناحیه حساسی از بدن گربه مداومت کند(مثل دم، گوش ها یا شکم) گربه ممکن است برای متوقف کردن این حالت گاز ملایمی بگیرد. همچنین بعضی گربه ها نوازش لذت بخش را فقط برای مدت زمان کوتاهی تحمل می کنند و در صورت ادامه آن، با یک گاز ساده و یا پنجه کشیدن خواستار پایان این عمل می شوند.

چرا بعضی گربه ها آب یا غذایشان را هنگام خوردن در پشت بام از ظرف خارج می کنند؟

بسیاری از گربه ها دوست ندارند خارج از ظرف، غذا یا آب بخورند. اما اگر کناره های ظرف با سبیل هایشان تماس داشته باشد این حالت آن ها را ناراحت می کند و نمی توانند با آرامش چیزی تناول کنند به همین دلیل سعی در خارج کردن آن ها از ظرف می کنند. یک ظرف پهن و کم عمق شاید این رفتار را برطرف کند.

چرا گربه وقتی یک پرنده را می بیند میومیو می کند؟

میومیو کردن نمادی از رفتار گربه به هنگام حمله است. زمانی که گربه شکار را می گیرد چندین بار آن را گاز می گیرد. ساکت شدن گربه پس از حمله نشان دهنده انجام موفق شکار و یا نا امید شدن از آن است.

چرا گربه گاهی کف زمین را می کند مثل اینکه سعی می کند ظرف غذایش را دفن کند؟

ممکن است پنهان کردن غذا رفتاری باقیمانده از غریزه زندگی در دنیای وحش باشد اما می تواند تلاش ساده ای باشد برای ابراز این که غذا مورد علاقه اش نیست.

چرا گربه خود را به پای انسان می مالد و گاهی ضربه می زند و حمله می کند؟

بچه گربه همیشه بازی هایی که مثل مبارزه ساختگی با حمله های ناگهانی و ضربه زدن و جست و خیز کردن باشد انجام می دهد. وی همیشه سعی می کند همانند سایر گربه ها بازی کند.(او را به سوی بازی های کم خطر مثل تعقیب توپ، طناب و مانند آن راهنمایی کنید.)

چرا بعضی از مردم نسبت به گربه حساسیت دارند؟

موی گربه دلیل ایجاد حساسیت نیست بلکه پروتئینی به نام Fel D1 که در بزاق آن وجود دارد باعث بروز حساسیت در بعضی از انسان ها می شود. زمانی که گربه خود را تیمار می کند، این پروتئین روی موهایش پخش می شود و به دنبال آن به اسباب منزل نیز انتقال می یابد. بعضی از گربه ها مقداری کم (یا زیاد) از این پروتئین دارند.
گر چه راهی برای پیش بینی اینکه کدام گربه در حال ترشح این ماده می باشد وجود ندارد اما استحمام گربه می تواند مقدار پروتئین موجود در موهای وی را کاهش دهد بنابر این واکنش طبیعی انسان نسبت به آن کم می شود.
به نظر می رسد گربه های ماده به طور طبیعی میزان کمتری از این پروتئین داشته باشند.
ریختن چند قطره سرکه در یک لیوان آب گرم و قرار دادن آن در منزل می تواند تأثیر پروتئین یاد شده را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

چرا گربه بعد از سرزنش یا ترد شدن، برای لحظه ای پشتش را به شما می کند؟

رفتار انسان در زمان سرزنش حیوان اهلی اغلب زننده و با پرخاشگری آشکار است و در مقابل گربه معمولاً به روش متواضعانه ای واکنش نشان می دهد و به شما می گوید تسلیم شما شده است.
اگر شما یک رفتار مثبت به جای هر رفتار سرزنش آمیز دیگری اجرا کنید به طور حتم نتایج بهتری از رفتار یک گربه به دست خواهید آورد.

چرا گربه شما شکارش را برای شما می آورد؟

دست کم چهار نظریه مختلف در مورد این رفتار وجود دارد:
گربه شما هدیه ای به رسم قدردانی و ابراز علاقه اش به شما می دهد.
گربه شما می داند که شما شکارچی ماهری نیستید و می خواهد به شما آموزش دهد.
گربه شکارش را به خانه می آورد جایی که امن است و آنجا غذا می خورد.
گربه به سادگی سعی می کند شما را مطمئن سازد که غذای تازه ای دارید.

چرا گربه با شکار خود بازی می کند؟

گربه ها با جنبش و حرکت مجذوب می شوند، بنابر این اگر شکار در حال حرکت و جنبش باقی بماند میل گربه به حمله برانگیخته تر خواهد شد. اگر گربه بیشتر از زمان کمین و کشتن هیجان زده شود قبل از اینکه شکارش را بکشد با وی بازی می کند.

چرا بعضی گربه ها اسباب بازی هایشان را در ظرف آب یا غذایشان می گذارند؟

گربه به محلی که برای خوردن غذا برایش در نظر گرفته شده به عنوان قسمتی از قلمروی خود نگاه می کند و آن منطقه همیشه بدون تغییر باقی می ماند. بنابراین گربه ها احتمالاً اسباب بازی مورد علاقه خود را در جایی امن قرار می دهند.
گربه ها اغلب اسباب بازی هایشان را پس از بازی در سویی رها می کنند که شما دوست ندارید و ممکن است سعی کنید آن ها را در یکی از مکان های دلخواه خود در سبد کوچکی قرار دهید و توقع داشته باشید که او هم آن ها را پس از بازی به آن جا منتقل کند که این کار تقریباً غیر ممکن است.

چرا گربه شما یک گاز کوچولو از بازو یا گونه شما می گیرد و برای چند ثانیه نگه می دارد؟

بعضی از گربه ها زمانی که خیلی شاد هستند و احساس محبت بی نهایتی نسبت به شما (یک گربه بزرگ بی مو) دارند، به آرامی تکه ای از پوست شما را در دندان هایشان می گیرند و برای چند ثانیه نگه می دارند.”بوسه گربه ای”.

چرا گربه ها روی پشتشان غلت می خورند؟

گربه ها روی پشتشان به دلایل متنوعی غلط می خورند:
اگر گربه شما در مقابلتان تلپی بیفتد و روی پشتش غلط بخورد نشانی از اعتماد کامل او به شماست و این که شما هرگز به او آسیبی نخواهید رساند.
اگر گربه ماده باشد در حال خودنمایی و ناز کردن است.
گربه های اهلی شده این مورد را همان طور که گونه های وحشی انجام می دهند نشان می دهند.
گاهی او فقط دارد بازی می کند.

چرا گربه ها عکس ها یا کیف های پلاستیکی را لیس میزنند؟

تصور می شود که آن ها مقدار ناچیزی از اسانسی را که از این محصولات صاتع می شود دوست دارند. و همچنین شاید از بافتی که از این مواد روی زبانشان باقی می ماند لذت می برند.

چرا گربه پس از سقوط از بلندی روی پاهای خود فرود می آید؟

در زمان افتادن، گربه برای صاف نگه داشتن بدن و چرخیدن در میان هوا از دم خود استفاده می کند. بنابراین برای کاهش شوک با پشت قوس دار به زمین فرود می آید. گربه ها بدن بسیار انعطاف پذیری دارند و پیچ خوردن و چرخیدن برای آن ها بسیار آسان است.

چرا گربه ها صدای خش خش را دوست دارند؟

صداهای خش خش مشابه صداهای منظم و بلند موش ها، پرنده ها و جیرجیرک ها است. بنابراین صدای خش خش تکه کاغذی مچاله شده یا راه رفتن روی کاغذ حس شکار گربه را تحریک می کند.

چرا گربه دمش را تکان می دهد؟

گربه ها از دم هایشان برای ارتباط روانی با یکدیگر استفاده می کنند.

چرا گربه ها گیاهان را می جوند؟

گیاهان کمک می کنند که گربه ها از شر موهائی که هنگام آرایش خود بلعیده اند رها شوند و همچنین مواد غذائی نظیر ویتامین ها، فیبر و املاح را که در غذای آن ها یافت نمی شود فراهم می کنند. بعضی از گیاهان اگر سمی نباشند برای جویدن خوب هستند.منبع:worldpets.ir
همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​
پاسخ
#2
[عکس: gorbe-khanegi-haftegy.ir-3.jpg]
گربه حیوانی عموما مستبد خود پسند راحت طلب فضول مغرور زود آشنا و نمک نشناس توصیف می شود این حیوان مرموز و اسرار آمیز علی رغم بی صفتی اش از حیوانات مفید به شمار می رود علاوه بر این حیوانی زیبا و ملوس است که با حرکات و سکنات دلنشین مایه انبساط خاطر صاحب خود می شود از شگفتیهای گربه این که همیشه در حال استراحت است معهذا هر لحظه که بخواهد مانند پلنگ چابک و چالاک می شود نرمش و انعطاف او به حدی است که دانشمندان گربه را ماری می دانند که روی چهار پا راه می رود.

گربه متعادلترین حیوان روی زمین است و این تعادل خارق العاده اش سبب می شود حیوان را در هر حالت که رها نمائید روی چهار دست و پا فرود آید این حیوان فوق العاده حسابگر است و تا در چیزی مطمئن نباشد قدم فراتر نمی گذارد آهسته و حساب شده قدم بر می دارد و با هر قدمی دقیقا به اطراف خود نگاه می کند گربه بر خلاف قوه بینائی از حس بویائی و شنوائی بسیار قوی برخوردار است اگر این حیوان خوب نگهداری شود و به طرز صحیح تربیت گردد نه تنها مفید واقع خواهد شد بلکه تا زنده است مایه انبساط خاطر شما خواهد بود گربه ها بویژه نژادهای مو کوتاه آن در مقایسه با سایر جانوران به مراقبت کمتری نیاز دارند گربه ها تمیز پرتوان دوست داشتنی چالاک و مستقل هستند تحقیقات پزشکی نشان داده است که حیوانات خانگی علاوه بر اینکه همدمی برای افراد سالمند می باشند باعث افزایش طول عمر آنها نیز می گردند به عقیده بسیاری از صاحبنظران گربه حیوانی ایده آل است و مراقبت از آن آسان است گربه به عنوان یک حیوان تکامل یافته می تواند بصورت وحشی زندگی کند و این سرشت موکد آن است که گربه ها می توانند براحتی از خود محافظت کنند.[url=http://www.asemoni.com/][/url]
[عکس: gorbe-khanegi-haftegy.ir-1.jpg]
با وجود این به منظور برقراری رابطه ای طولانی با گربه ها رعایت نکات زیر مفید است:
۱- گربه را اخته کنید و بطور منظم در برابر بیماری های روده ای کشنده واکسینه کنید
۲- موهای گربه را حداقل روزی یکبار تمیز کنید در مورد موی گربه های مو بلند این عمل را دو بار در روز انجام دهید
۳- اگر گربه شما بیشتر وقتش را در خانه سپری می کند یک بستر خاکی برایش فراهم نمائید تا در آن ادرار یا مدفوع نماید و روزانه آنرا تمیز کنید
۴- غذا دادن به گربه باید در زمان و مکان خاصی صورت گیرد و همیشه برای غذا دادن به گربه از ظرفهای تمیز استفاده کنید زیرا گربه حیوان مشکل پسندی است
۵- آب تمیز و تازه همیشه در دسترس گربه باشد شیر ضروری نیست
۶- جای خواب راحت و گرمی برای گربه مهیا کنید و ترجیحا به وسیله روزنامه بپوشانید و آنرا روزانه عوض کنید
۷- گربه را در صورت نیاز برای معاینه و یا درمان بیماریهای انگلی نزد دامپزشک ببرید
۸- اگر گربه خودش غذایش را شکار می کند هر شش ماه یکبار آنرا نزد دامپزشک ببرید.
معاینه گربه قبل از انتخاب:
۱- روی موی گربه دست بکشید موی گربه باید صاف و غیر نمدی باشد همچنین موی گربه را از جهت آلودگی به کک و سایر موجودات بررسی نمائید
۲- گوش بچه گربه باید تمیز و خشک باشد
۳- چشمها باید تمیز و براق باشند بینی هم باید مرطوب باشد
۴- گربه سالم دارای دهان صورتی و دندانهای سفید است
۵- دم گربه را بلند کنید و ناحیه مقعد را به منظور علائم اسهال مورد بررسی قرار دهید
۶- با یک دست به آرامی زیر شکم گربه را لمس کنید این ناحیه باید گرد بوده و سفت نباشد.
 
نکاتی در مورد رفتار گربه
گربه شما با حرکات شیرینش مثل لم دادن روی پایتان و لوس کردن خودش و با اشتیاق دنبال کردن دم نرمش برای شما لحظه های لذت بخش و سرگرم کننده ای را فراهم می کند . اما گاهی اوقات هم با خراشیدن مبل مورد علاقه تان یا پریدن ناگهانی روی پایتان و یا حتی استفاده نکردن از محل مخصوص ادرارش ، شما را به شدت عصبانی می کند .صرف نظر از اینکه چه مشکلاتی با گربه خود دارید ، ما در اینجا اطلاعاتی را فراهم کرده ایم تا حدالامکان رفتارهای گربه تان کنترل شود .اجازه ندهید که اشکالات رفتاری گربه شما ، رابطه ی خوب شما و او را خراب کند . با کمی صبر و پشتکار و نکاتی که در اینجا آورده ایم ، شما می توانید گربه ملوس خود را در کنار خود با رضایت خاطر داشته باشید.
[عکس: gorbe-khanegi-haftegy.ir-2.jpg]
خطرات سر راه گربه ها
پیشگیری از اتفاقات خطرآفرینی که گربه شما را تهدید می کند باعث می شود تا محیط خانه آرام و گربه شما ایمن باشد .سیم های معلق و آویزان را از پریز بکشید . برخی گربه ها به جویدن سیم ها عادت دارند . تا زمانی که دریابید گربه شما این عادت را دارد یا خیر ، بهتر است ریسک برق گرفتگی گربه تان را امتحان نکنید . همچنین از خطرات بالقوه آگاه باشید . زمانی که شما در اتاق نیستید گربه شما ممکن است چراغ خواب را بیندازد و موجب آتش سوزی شود.
از گیاهان سمی اطلاع داشته باشید . برخی گیاهان متداول خانگی مثل لیلیوم شرقی و گل شیپوری پیچی آمریکایی برای گربه ها سمی هستند و در صورت بلع کشنده هستند .
رومیزی ها را از میزهایی که استفاده نمی کنید بردارید . بچه گربه ها بسیار کنجکاوند که بدانند چه چیزی آن بالا روی میز قرار دارد و سعی می کنند تا با استفاده از رومیزی خود را به بالای میز برسانند . نتیجه ی آن ظروف چینی شکسته و اقدام سریع برای رساندن گربه به دامپزشک است.
برای سطل زباله سرپوش بگذارید . به طور طبیعی گربه ها دیر یا زود ، بالاخره راه خود را به سمت سینک آشپزخانه پیدا می کنند . بسیاری از گربه ها با وسایل اتوماتیکی بازی می کنند مثل سطل زباله ای که در آن با چشم الکترونیک باز می شود پس بهتر است برای آنها درپوش های مناسبی بگذارید.
حدالامکان سیم و طناب را از دسترس دور نگهدارید . گربه ها ممکن است با گیر کردن در میان حلقه ها خود را خفه کنند .در ماشین لباسشویی و ماشین خشک کن را ببندید . گربه ها عاشق اکتشاف مکان های تاریک و ساکت هستند پس بهتر است همیشه داخل وسایل و اتاق ها را چک کنید تا مطمئن شوید گربه شما آنجا نیست و سپس درب آن را ببندید .مطمئن شوید درب منزل شما قفل ایمنی دارد . گربه ها در داخل منزل ایمن هستند ولی در خارج خانه خطرات بسیاری سر راه آنهاست . این ریسک را نکنید که گربه تان بدون اطلاع شما بیرون برود .شکستنی های با ارزش را از دسترس گربه دور کنید . گربه ها در منزل جدید شروع به اکتشاف می کنند . آنها روی میزها ، کابینت و کتابخانه می پرند و در حین این جستجوهای عجیبشان ممکن است بطور اتفاقی ! ظروف شکستنی و دکوری را بشکنند.
روی مبلمان و تخت کاور بکشید . اگر نمی خواهید موی گربه روی مبلمان و صندلی های منزلتان باشد ، یک پارچه ی کهنه روی آنها بکشید . به این طریق گربه شما هم مثل شما از مبلمان و وسایل خانه لذت می برد ؛ بدون اینکه موی او سرتاسر آنها را بپوشاند . موقع آمدن مهمان ها ، به سادگی پارچه ها را از روی مبلمان بردارید!
ارتباط برقرار کردن با گربه
شما و گربه تان به زبان های متفاوتی صحبت می کنید اما این بدان معنی نیست که شما نمی توانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید . اگرچه گربه ها متفاوتند ، اما یک سری کدهای ارتباطی یا سیگنال های مشترک وجود دارد که شما می توانید به آسانی آنها را یاد بگیرید . مثلا ً نوع نگاه چشمان گربه شما ، نوع صدایش ، حالت گوش هایش و حرکت دمش اطلاعاتی را از احساسات و خواسته های گربه تان می دهد .
برای شروع ، شما می توانید با گربه تان صحبت کنید . بعضی افراد صحبت کردن با گربه ها را یک کار احمقانه می دانند ؛ چون فکر می کنند که گربه ها آنها را نمی فهمند اما واقعیت این است که آنها پیام محبت و امنیت را از حرف های شما درک می کنند.
شما هم می توانید پیام گربه ها را دریافت کنید . هرچه بیشتر با گربه ها صحبت کنید ، آنها هم بیشتر با شما صحبت می کنند.
شما از معنی صداها و میومیوهای گربه تان آگاه می شوید . متوجه می شوید که چه زمانی گربه شما نیاز به محبت دارد ویا از چیزی ترسیده است و چه زمانی درد دارد . گربه شما لزوما ً مطلب مهمی برای گفتن به شما ندارد . رد شدن او از جلوی شما و گفتن یک میو ممکن است یک سلام ساده باشد .با نگاه کردن به چشمان گربه ها و توجه کردن به عکس العمل های آنها می توان چیزهای زیادی در مورد احساسات و خواسته های گربه ها متوجه شد .آیا در هنگام صحبت شما گوش های گربه تان مثل ماهواره به سمت شما می چرخد ؟ این نشانه ی این است که هرچه شما می گویید او در حال جذب و دریافت است .آیا زمانی که گربه تان را نوازش می کنید ، او پشتش را بلند می کند تا به دست شما برسد ؟ این یعنی او از این نوع ارتباط با شما لذت می برد.
 آیا گاهی اوقات تا می خواهید به او دست بزنید پشتش را پایین می برد ؟ این یعنی گربه شما نمی خواهد در آن لحظه او را بلند کنید حتی اگر شخص مورد علاقه ی او باشید .اگر گربه شما خیلی خودش را به سطح زمین نزدیک می کند (خود را خم می کند) نشانه ی این است که او احساس راحتی ندارد . اگر روی پنجه هایش ایستاده است یعنی از شما می خواهد که بلندش کنید . اگر موهای پشت بدنش سیخ شده و دمش پف کرده است ، این یک علامت بین المللی به مفهوم عصبانیت و حالت تدافعی است . اگر دمش می لرزد نشانه ی حسادت و عصبانیت او نسبت به توجه و محبت شما به گربه دیگری است . تکان خوردن دم گربه به این طرف و آن طرف با حالتی خشن نشان دهنده ی نگرانی و ناراحتی اوست.
اغلب بچه گربه ها مشتاقند که بدانند چه چیزی شما را خوشحال می کند . شما به راحتی می توانید رفتار یک گربه جوان را اصلاح کنید . البته با صدایی محبت آمیز اما محکم ؛ و نشان دادن رفتار درست و جایگزین . مثلا ً وقتی محل دستشویی گربه را به او نشان می دهید ، او را تشویق کنید . یک موکت کهنه ، چوب و یا هر جنس دیگری را برای گربه خود در نظر بگیرید تا هروقت می خواهد ناخن هایش را روی آن بکشد و خراش دهد و دیگر به وسایل منزل صدمه نزند .آموزش دادن به گربه های بزرگتر کمی مشکل تر است و بستگی به این دارد که زندگی گذشته ی آنها تا چه حد شاد و راحت بوده است ؛ اما در هر حال با وجود این سختی ارزشش را دارد . با مهربانی و صبر می توانید قوانین منطقی را برای گربه ها پایدار نگهدارید . کتک زدن گربه رفتاری بی رحمانه است و هیچ نتیجه ای در بر ندارد . فقط گربه شما می آموزد که باید از شما بترسد . یک وسیله ی تنبیهی مناسب ، اسپری آب است.
زمانی که گربه تان در حال خراشیدن مبل است و یا روی میز می پرد فقط کافی است بطری آب را به سمت صورت گربه اسپری کنید (گربه شما رفتار بد خود را با تجربه ی تلخ پاشیدن آب روی صورتش ربط می دهد اما این تجربه ی آب پاشیدن را به شما نسبت نمی دهد) سپس رفتار مناسب و جایگزین را به گربه تان آموزش دهید و او را در حال انجام رفتار مثبت تشویق کنید .گربه ها موجودات لجوج و کله شقی نیستند و این از خصوصیات خیلی خوب آنهاست . برخلاف تصور عموم ، گربه ای که قوانین را گاهی فراموش می کند و یا برخی اوقات از دستشویی مخصوص خود استفاده نمی کند قصد لج بازی با صاحب خود را ندارد . ممکن است او تعادل خود را از دست داده باشد و این هشداری است برای شما که وضعیت گربه شما خوب نیست ، مریض است و یا مشکل دیگری در میان است . پیدا کردن دلیل این رفتار گربه تان بستگی به شما دارد.
گربه ای که دیگر از دستشویی خود استفاده نمی کند ممکن است دچار عفونت مثانه شده باشد . گربه ها ظرف مخصوص دستشویی خود را با درد هنگام ادرار خود مرتبط می دانند و دیگر از آنجا استفاده نمی کنند . و یا این که ممکن است گربه شما از خاک گربه ای که جدیدا ً برای او خریده اید خوشش نمی آید . همچنین ممکن است جایی را که برای دستشویی او انتخاب کرده اید جای راحتی نباشد .عوامل دیگری که باعث اذیت و تغییر رفتار گربه شما شده ممکن است به رفتار خود شما ربط داشته باشد . آیا شما برنامه ی روزمره ی خود را تغییر داده اید و یا تحت فشار و استرس هستید ؟ رفتار گربه ها با هر تغییری در روزمره و یا محیط آنها تغییر می کند ؛ مثل ورود یک گربه جدید و یا نقل مکان به منزل جدید.
 اگر رفتار غیرعادی گربه شما ادامه پیدا کرد او را نزد دامپزشک ببرید تا یک ویزیت کلی بشود و اگر مشکل پزشکی پیدا نشد ، دامپزشک شما امکان دارد که یک متخصص رفتار حیوانات را به شما پیشنهاد کند.
مکان های مورد علاقه برای پنهان شدن
گربه ها به دلایل گوناگونی دوست دارند خود را پنهان کنند , شاید به دلیل ظاهر شدن ناگهانی باکس حمل گربه جلوی چشمان آنها باشد که نشان از سفر با اتومبیل برای آنهاست و یا شاید از صدای جاروبرقی می ترسند . بعضی گربه ها از اینکه شما مهمان دارید خوششان نمی آید (چه انسان باشد و چه حیوان) و خود را پنهان می کنند.
وقتی گربه شما خود را مخفی کرده است او را برای مدتی تنها بگذارید مگر اینکه برای رفتن به دامپزشکی عجله داشته باشید و یا باید به پرواز خود برسید . گربه شما معمولا ً پس از مدتی خودش بیرون می آید . در هر حال اگر پس از مدت طولانی خبری از او نشد و یا زمان غذا دادن به گربه تان است دنبالش بگردید . غیبت طولانی او شاید نشانه ی بیماری او باشد.
بهترین راه برای پیدا کردن گربه تان این است که از خود بپرسید : “اگر من یک گربه بودم کجا پنهان می شدم؟”
[img=0x0]http://haftegy.ir/wp-content/uploads/201...ely-10.jpg[/img]
جستجوی خود را با این مکان ها شروع کنید:
– زیر پارچه ای که روی صندلی کشیده شده
– داخل شومینه
– پشت کتاب ها
– پشت سینک دستشویی یا وان حمام
– پشت میز اتوکشی
– داخل کشو یا کمد
– داخل سبد لباس های کثیف
– زیر تخت
– داخل یک تشک پاره
– پشت در (مابین در و دیوار)
– بالای کابینت آشپزخانه

 
منبع: آسمونی
پاسخ
#3
گربه ها دوست داشنتی هستند.
پاسخ
#4
آقا خدایی دمتون گرم من تازه عضو این انجمن شدم واقعا خیلی خیلی خوبه ایول به همتون


پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Smile دانستنی جالب درباره‌ یک رفتار عجیب در گربه‌ها RAMIN 1 567 07-19-2017، 10:47 AM
آخرین ارسال: mrw_45

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان