امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بی اشتهایی در گربه ها
#1
Lightbulb 
چند پیشنهاد در مورد گربه هایی که غذا نمی خورند: با تغییر دادن غذای گربه ی خود به چیزی متفاوت می توانید او را وسوسه کنید. اگر گربه ی شما از غذا خوردن دست کشیده است، لازم است شما اقداماتی را انجام دهید تا گربه دوباره به مصرف مواد غذایی تشویق شود و از کم شدن آب بدن گربه، رخداد گرسنگی مفرط و نارسایی کبدی در او جلوگیری شود. عدم مصرف غذا می تواند نشانگر این باشد که گربه شما حالش خیلی خوب نیست و یا تحت استرس است. سعی کنید گربه خود را با رفتاری مناسب و آن گونه که او علاقه مند است و یا با دادن مواد غذایی کنسرو شده، به غذا خوردن وادار کنید اما در صورت ادامه اجتناب گربه از غذا خوردن، به منظور تشخیص و درمان هر گونه بیماری احتمالی حتما او را نزد دکتر دامپزشک ببرید. 


بی اشتهایی در گربه سانان هنگامی که یک گربه تمایل وتوانایی لازم برای خوردن را از دست می دهد، در حقیقت از (( بی اشتهایی گربه سانان )) رنج می برد. این وضعیت، علل بسیاری از جمله دلایل جسمانی ( پزشکی ) و روانی دارد. اغلب، از دست دادن اشتها در گربه نشان می دهد که او از یک بیماری رنج می برد و دچار نوعی درد شده است: گربه های مبتلا به بیماری های دندانی در هنگام غذا خوردن دچار درد می شوند و یا بیماری هایی که کبد، گلو، معده و کلیه ها را متاثر می کنند نیز سبب ایجاد درد می گردند. اگر گربه شما دچار افت ناگهانی در اشتهای خود گشته، برای این که خیال تان راحت شود که حالت ناراحتی او به دلیل بیماری نیست، به منظور معاینه کامل و انجام آزمایش خون، او را نزد دکتر دامپزشک ببرید. درمان یک بیماری زمینه ای در گربه، باعث بهبود علایم و بازگشت اشتهایش به حالت عادی خواهد شد.


تغذیه


هرگاه شما علل جسمی را برای بی اشتهایی گربه خود را توانستید رد کنید، باید سعی کنید به طریقی او را برای غذا خوردن وسوسه کنید. گاهی اوقات گربه از این که هر روز مواد غذایی یک جور بخورد ، خسته می شود. در این مواقع تغییر غذای آماده و تهیه آن از برند و مارکی دیگر این مشکل را حل خواهد کرد. در حال حاضر اگر گربه شما غذای خشک می خورد، سعی کنید آن را به غذای کنسرو شده تغییر دهید. گربه ها اصولا کنسرو ها را به دلیل این که بوهای تند و تیز بیشتری نسبت به غذاهای خشک دارند، ترجیح می دهند. گربه های مسن تر و گربه های مبتلا به بیماری های دندانی، غذاهای کنسرو شده ی مخصوص گربه را به دلیل ساختار نرم آن که نیاز کمتری به جویدن دارد را، ترجیح می دهند. از سویی دیگر، گربه هایی که تمایلی به مصرف غذای کنسرو شده ندارند، در واقع ممکن است بافت ترد غذای خشک را ترجیح دهند. 


گربه خود را برای غذا خوردن وسوسه کنید!


هنگامی که گربه ای برای بیش از دو یا 3 روز غذا نخورد، احتمالا بیماری کشنده ای که با نام (( لیپیدوز کبدی )) شناخته می شود، در آن گربه در حال توسعه است. برای جلوگیری از بروز و توسعه ی این مشکل، او را به غذا غذا خوردن ترغیب کنید. به گربه کنسروی را که به مدت چند ثانیه در مایکروویو حرارت داده اید تا کمی گرم تر از دمای اتاق شود، بدهید. این کار سبب افزایش بوی غذا برای گربه شده، در نتیجه این ماده غذایی برای خوردن مناسب تر خواهد شد. یا این که می توانید ماده غذایی لذت بخش و مورد علاقه گربه تان را خرد کرده و آن را روی غذایش بریزید. همچنین به منظور افزایش عطر و طعم غذای گربه تان می توانید مقداری آب مرغ کم نمک به غذای کنسرو شده اش بیفزایید و روغن تن ماهی یا آب میوه به غذایش اضافه کنید. 


استرس و رژیم غذایی اگر شما به تازگی نقل مکان کرده اید. و یا حیوان خانگی جدیدی به خانواده تان اضافه شده است، گربه شما ممکن است در حال تجربه ی استرس ناشی از آن باشد که این امر سبب متوقف شدن غذا خوردن در او می گردد. با فراهم آوردن مکانی مخصوص برای غذا خوردن گربه تان که فضایش از دیگر حیوانات خانگی جداست، سعی کنید در جهت کاهش استرس گربه در محیط خانه گام بردارید. با استفاده از چند قطره اسانس یک گل آرام بخش در آب آشامیدنی گربه تان، او را ریلکس و ارام نگه دارید. خوراک گربه خود را هر روز در زمانی یکسان به او دهید تا بداند چه هنگامی باید منتظر غذایش باشد. به منظور ممانعت از فاسد شدن غذا، آن را فقط 15 دقیقه در اختیارش بگذارید. اگر گربه شما همچنان از غذا خوردن امتناع می ورزد، ممکن است لازم باشد با انگشت خود به او غذا بدهید و یا او را نزد دکتر دامپزشک برده تا در صورت لزوم با لوله ی معدی به او غذا داده شود. 


منبع:پارسی پت
همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​
پاسخ
#2
یک غذای متعادل برای یک گربه خانگی، غذایی است كه تمامی احتياجات غذايی شامل: پروتئين، چربي، كربوهيدات، ويتامين‌ها، مواد معدنی و انرژی را برای بدن گربه شما، تامين كند.
شما می‌توانید در كنار گوشت از مواد غذایی دیگری مانند پنير، شير و تخم‌مرغ نيز استفاده كنيد. به هرحال منبع پروتئین بايد حداقل یک بيستم جيره غذایی گربه‌های بالغ، یک دهم جيره غذایی گربه‌های جوان و در حال رشد و یک سوم جیره غذایی بچه گربه‌هایی كه از شير گرفته شده‌اند، را تشكيل دهد. یک غذای مفید و سالم برای گربه حاوی گوشت، ماهی یا مرغ تازه است. غذای خشک گربه باید حاوی پروتئین حیوانی زیاد و پروتئین گیاهی کمی باشد چون هضم پروتئین گیاهی برای بعضی از گربه‌ها سخت است. کربوهیدرات غذای نیز نباید بیشتر از ۱۰ ٪ آن را تشکیل دهد. 
لازم به ذکر است که عدم توجه به غذای گربه ممکن است باعث افزایش وزن گربه شود، زیرا ساعت استراحت و خواب گربه زیاد است.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان