امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بچه گربه مریض (روند درمان)
با سلام خدمت دوستان عزیز
این بچه گربه دیشب گیر دوتا گربه بزرگتر افتاده بود و میو‌میو می‌کرد. رفتم گرفتمش و دیدم چشم‌هایش مشکل دارد. امروز بردمش دامپزشکی تا معاینه و درمان بشود.
دکتر دامپزشک ابتدا چشم‌هایش را شستشو داد و بعد از پماد Penstreson MC   به آنها زد. سه واکسن هم تزریق شد .
1- واکسن هاری 45 هزار تومان
2- واکسن چندگانه 75 هزار تومان
3- واکسن انگل 15 هزار تومان
به توصیه دامپزشک باید روزی دوبار، ابتدا با چایی چشم‌های گربه را شستو بدهم و بعد از پماد Penstreson MC بزنم. به گفته دکتر این پروسه درمانی نهایتا تا یک هفته جواب خواهد داد و بچه گربه درمان خواهد شد.
این تاپیک را زدم تا مراحل درمان ثبت بشود و راهنمایی باشد هر چند کوچک، برای موردهای مشابه.
خوشحال میشوم از نظر دوستان مطلع شوم.

[عکس: jmfz_20180531_121436_thumb.jpg]

[عکس: hnsa_20180531_121456_thumb.jpg]

[عکس: y8og_20180531_121845_thumb.jpg]
پاسخ
سلام. ممنون از به اشتراک گذاشتن اطلاعاتتون.

چشمهای این بچه ملتهب و عفونیه. درست نبود در این شرایط که ممکنه درگیر هرپس ویروس باشه ، واکسینه بشه!! هم بیماری شدت پیدا میکنه و هم تاثیر واکسن از بین میره.

تشخیصشون در مورد چشمش چی بود؟

تزریق ایورمکتین ( واکسن ضد انگل ) صحیح نیست. در مواردی منجر به شوک و مرگ حیوان میشه. اگر قصد دارید گربه رو منزل نگه دارید بعد از بهبودی کامل باید واکسینه میشد ولی اگر قصد رهاسازیشو دارید ، واکسیناسیون بی فایده است.
دوستان مهربانم، متاسفانه از تاریخ 1/5/97 به بعد، پاسخگوی سوالات شما عزیزان نخواهم بود.خواهشا در موارد اورژانسی و درمان پتهای عزیزتون بدون فوت وقت و طرح سوال، به دامپزشک مراجعه بفرمایید.
پاسخ
(05-31-2018، 07:56 PM)Animals lover نوشته: سلام. ممنون از به اشتراک گذاشتن اطلاعاتتون.

درود بر Animals lover گرامی.

چشمهای این بچه ملتهب و عفونیه. درست نبود در این شرایط که ممکنه درگیر هرپس ویروس باشه ، واکسینه بشه!! هم بیماری شدت پیدا میکنه و هم تاثیر واکسن از بین میره.

دامپزشک در این مورد چیزی نگفت. یک گربه هم سن و سال همین بچه گربه دارم که در مورد سرایت عفونت پرسیدم، جواب دادند که مشکلی نداره و حتی میتونید پیش هم نگهشون دارید.

تشخیصشون در مورد چشمش چی بود؟

گفت چیز خاصی نیست فقط سرماخورده و عفونی شده که اونم راحت خوب میشه.

تزریق ایورمکتین ( واکسن ضد انگل ) صحیح نیست. در مواردی منجر به شوک و مرگ حیوان میشه. اگر قصد دارید گربه رو منزل نگه دارید بعد از بهبودی کامل باید واکسینه میشد ولی اگر قصد رهاسازیشو دارید ، واکسیناسیون بی فایده است.

من به دامپزشک گفتم که قصد رها سازی بچه گربه را دارم . شما هزینه درمان را بگیرید و کارهای لازم را انجام دهید تا بتونم آزادش کنم. ایشون گفت 4 تا 5 روز دیگه بکلی خوب میشه و میتونید آزادش کنید. بعد در مورد واکسن‌های مورد نیازش پرسیدم که ایشون واکسن انگل را پیشنهاد کرد و سپس گفت اگر دو واکسن دیگه (چندگانه و هاری)  هم بهش بزنید، حتی بعد از رها سازی، بدن حیوان ایمنی بالایی خواهد داشت و اضافه کرد که اگر نگهش داشتید، 4 ماه دیگه بیاریدش تا باز واکسن بزنم. حالا چه واکسنی منظورشون بود را یادم نیست. البته بچه گربه حالش خیلی بهتر شده و آبریزش چشم و بینی‌اش خیلی کم شده. بنظر میرسه که سلامت کلی حیوان رو به بهبودی باشه.
درضمن من قصد داشتم از تمام مراحل تشخیص و درمان فیلم بگیرم و آپلود کنم تا برای سایرین جنبه آموزشی داشته باشه که ایشون موافقت نکردند.
Brutality to an animal is cruelty to mankind - it is only the difference in the victim.
Alphonse de Lamartine

پاسخ
وضعیت بچه گربه در روز دوم :

وزن: 600 گرم

تصاویر چشم‌ها در روز دوم :

[عکس: ggl_20180601_122843_thumb.jpg]

[عکس: 3nh6_20180601_122907_thumb.jpg]

[عکس: e07j_20180601_122935_thumb.jpg]

[عکس: c91o_20180601_122956_thumb.jpg]

[عکس: 5bp_20180601_123009_thumb.jpg]

آبریزش چشم و بینی قطع شده است .
دوبار در روز پماد Penstreson MC و یکبار در روز قطره سیپروفلوکساسین.
وضعیت کلی بچه گربه خوب و خورد و خوراک مناسب است، فقط ضعف ناشی از تزریق واکسن دارد.
دیشب با میو‌میو کردن‌های بی‌امان، اجازه خوابیدن به کسی نداد، درحدی که با تمام علاقه و عشقی که به حیوانات دارم، چندبار قصد کردم که قید درمانش را بزنم و بروم در کوچه بگذارمش تا هم خانواده بتوانند بخوابند و هم اینکه شاید شانسش گفت و مادرش پیداش کرد. البته منصرف شدم و گربه همچنان با صدای بلند و آزار‌دهنده میو‌میو میکند.
آیا راه‌حلی برای قطع یا کم شدن این میو‌میو  کردن‌های پیوسته هست ؟
Brutality to an animal is cruelty to mankind - it is only the difference in the victim.
Alphonse de Lamartine

پاسخ
خوب شد همچین تصمیمی نگرفتید!

سرو صداش بخاطر دوری از مادره. سعی کنید بیشتر در اغوش بگیرید و نوازشش کنید و خواهشا دیگه ازین تصمیمها برای بچه گربه بیماری که نه مادر داره نه سرپناه ، نگیرید.
دوستان مهربانم، متاسفانه از تاریخ 1/5/97 به بعد، پاسخگوی سوالات شما عزیزان نخواهم بود.خواهشا در موارد اورژانسی و درمان پتهای عزیزتون بدون فوت وقت و طرح سوال، به دامپزشک مراجعه بفرمایید.
پاسخ
(06-01-2018، 02:35 PM)Animals lover نوشته: خوب شد همچین تصمیمی نگرفتید!

سرو صداش بخاطر دوری از مادره. سعی کنید بیشتر در اغوش بگیرید و نوازشش کنید و خواهشا دیگه ازین تصمیمها برای بچه گربه بیماری که نه مادر داره نه سرپناه ، نگیرید.

مشکل اینه که زیاد اهل نوازش نیست و دست به سمتش بره، حالت تهاجمی بخودش می‌گیره. پماد و قطره هم که اجازه نمیده با زبون خوش بهش بزنم، برای همین از دست و بغل زیاد دل خوشی نداره Confused
Alphonse de Lamartine

پاسخ
چون هنوز اعتماد نداره. برای استرس ناشی از کلینیک و واکسنها ، خیلی ترسیده و زمان لازمه تا متوجه بشه شما دوستش هستید. توپهای پلاستیکی کوچک تهیه و از این طریق باهاش ارتباط برقرار کنید.
پاسخ
Animals lover گرامی بابت  راهنمایی‌های ارزشمندتان از صمیم قلب از شما (البته از طرف خودم و پیشی) تشکر میکنم.
وضعیت چشم‌ها در روز سوم :

[عکس: hxln_20180602_113230_thumb.jpg]

[عکس: cx1_20180602_113249_thumb.jpg]

[عکس: 49mh_20180602_113258_thumb.jpg]

[عکس: 18c5_20180602_113300_thumb.jpg]

[عکس: 33ar_20180602_113308_thumb.jpg]

جناب Animals lover عزیز، با توجه به پیشرفت بهبودی بچه گربه، تا چند روز دیگه می‌توانم آزادش کنم ؟
کماکان میومیوهای بی‌امان ادامه دارد هر چند موقع مالیدن پماد و یا تزریق قطره چشمی، آرام‌تر شده است.
و خبر خوب اینکه: با پرس و جو از همسایه‌ها توانستم محل مادرش را پیدا کنم. توله‌ی دیگری شبیه همین بچه گربه زیبا دارد (بخاطر طرح‍های روی بدنش خودش و برادرش، بین اهالی محل به نام انجیری معروف است) که از قرار معلوم سالم است و بیماری ندارد. اهالی محل سکونت فعلی گربه مادر، می‌گفتند که چند روز است بی‌قراری میکند و انگار گمگشته‌ای دارد. فرد مورد نظرش فعلا برای طی مراحل درمان میهمان من است.
آیا اگر در محل سکونت گربه مادر، بچه‌اش را رها کنم، مادر او را می‌پذیرد و اینکه با توجه به تصاویر، بمنظور درمان کامل چشمها، چند روز دیگر درمان دامپزشک را انجام دهم تا بچه گربه زودتر به مادرش برسد؟
البته هنوز ضعف ناشی از واکسیناسیون را دارد اما ساعت به ساعت حالش بهتر میشود.
Alphonse de Lamartine

پاسخ
سلام. خواهش میکنم

این بچه مبتلا به هرپس ویروسه. وضعیت چشمهاش اصلا خوب نیست و شاید بیشتر از یکهفته تا درمان کامل زمان ببره.

1_ از گربه خودتون در صورتی که واکسینه نیست ، دور نگهش دارید. ایمنی حدودا 30 روز بعد از تزریق واکسیناسیون مرحله دوم ایجاد میشه.

2_  واکسینه کردن حیوانی که بیرون از منزل زندگی میکنه تا مدت کوتاهی میتونه ایمنی رو در مقابل عوامل بیماری زا بالاببره یا اگر بیمار شد خفیفتر مبتلا بشه ولی مصون نمیمونه و سر موعد باید واکسنهای یاداور رو دریافت کنه.

3_ بهترین زمان تزریق واکسن هاری 8_12 ماهگیه.

4_ این پماد ( Penstreson MC ) که پماد مخصوص عفونتهای سینه در دامهای بزرگ هست حاوی دگزامتازونه که استعمالش برای عفونتهای چشمی ناشی از هرپس ویروس خطرناکه. درسته جذب سیستمیک نداره ولی اگر مبتلا به زخم قرنیه باشه ( که با وجود سرو صداهای زیادی که داره بعید نیست ) مقدار کم کورتون هم میتونه در گسترش این زخم تاثیر گذار باشه.

پماد خوبیه ولی نه برای عفونتهای چشمی که منشائش هرپس هست. لطفا متوقفش کنید. سلامت قرنیه هم بایستی زیر نور فلورسئین بررسی بشه.

در حال حاضر فقط این پماد و سیپلکس استفاده میکنید؟ عطسه . سرفه. ترشحات و گرفتگی بینی و تنگی نفس هم داره ؟

* اگر همین حالا هم بچه رو به مادر برگردونید نباید تا اطمینان از پذیرش مادر تنهاش بزارید. بعضی ماده ها اگر چند روزی از گم شدن فرزندانشون بگذره ، دیگه قبولشون نمیکنن. میفرمایید همسایه ها بی تابی مادر رو اطلاع دادن پس حالا زمان خوبی برای برگرداندن بچه هست اگر بگذره معلوم نیست قبولش کنه.

ولی اینکار در این شرایط غیر ممکنه چون بیماره و هم برای خودش هم مادر و فرزند دیگش خطرناکه.

ای کاش زودتر درمان میشد و به خانواده برمیگشت.
پاسخ
با عرض تشکر مجدد بابت راهنمایی‌های خوبتان. اما پاسخ سوال‌هایی که پرسیده بودید:

1.از گربه خودتون در صورتی که واکسینه نیست ، دور نگهش دارید. ایمنی حدودا 30 روز بعد از تزریق واکسیناسیون مرحله دوم ایجاد میشه.

گربه خودم همزمان با همین گربه و همان واکسن‌ها را زد. البته برخلاف این یکی، گربه خودم سالمه و مشکلی نداره. همسن همین هم هست. الان سه روز میشه که با هم هستند و گهگاه بازی هم می‌کنند، احتمالش هست که گربه خودم هم ویروسی شده باشه؟ چون نمی توانم جدا از هم نگهداریشان کنم، توصیه شما چیست؟ داروی خاصی برای پیشگیری و یا حتی درمان این بیماری، در مراحل اولیه موجود هست؟

2.این پماد ( Penstreson MC ) که پماد مخصوص عفونتهای سینه در دامهای بزرگ هست حاوی دگزامتازونه که استعمالش برای عفونتهای چشمی ناشی از هرپس ویروس خطرناکه. درسته جذب سیستمیک نداره ولی اگر مبتلا به زخم قرنیه باشه ( که با وجود سرو صداهای زیادی که داره بعید نیست ) مقدار کم کورتون هم میتونه در گسترش این زخم تاثیر گذار باشه.

دامپزشک محل ما از پماد ( Penstreson MC ) برای تمام حیواناتی که چشم‌های مریض دارند استفاده می‌کند. سگ، کبوتر و حتی لاک‌پشت. حتی روی پماد نوشته که تا 6ساعت بعد از استفاده، حیوان نباید گوشت و شیر بخورد که این موضوع برای گربه‌ها ناممکن است. دامپزشک اصرار داشت که حتمن بجای آب، به گربه‌ها شیر بدهم.

3.پماد خوبیه ولی نه برای عفونتهای چشمی که منشائش هرپس هست. لطفا متوقفش کنید. سلامت قرنیه هم بایستی زیر نور فلورسئین بررسی بشه.

به توصیه شما مصرف پماد را متوقف می‌کنم. در مورد سلامت قرنیه هم نمی‌توانم کاری برایش انجام بدهم.

4.در حال حاضر فقط این پماد و سیپلکس استفاده میکنید؟ عطسه . سرفه. ترشحات و گرفتگی بینی و تنگی نفس هم داره ؟

بله تا حالا فقط از پماد و سیپلکس استفاده می‌کردم که پماد را هم کنار گذاشتم و ماند قطره چشمی سیپلکس. عطسه و سرفه فعلا نداره.به تازگی تنگی نفس پیدا کرده که من گمان میکردم بخاطر میومیو کردن‌های مدامش باشه. ترشحات و گرفتگی بینی هم ندارد.
اگر تا قبل از ساعت 9 شب، داروهای لازم را برایم بنوسید، می‌روم و از داروخانه تهیه‌شان می‌کنم تا از همین امشب درمان اصولی و درستش را شروع کنم.

5.اگر همین حالا هم بچه رو به مادر برگردونید نباید تا اطمینان از پذیرش مادر تنهاش بزارید. بعضی ماده ها اگر چند روزی از گم شدن فرزندانشون بگذره ، دیگه قبولشون نمیکنن. میفرمایید همسایه ها بی تابی مادر رو اطلاع دادن پس حالا زمان خوبی برای برگرداندن بچه هست اگر بگذره معلوم نیست قبولش کنه.
ولی اینکار در این شرایط غیر ممکنه چون بیماره و هم برای خودش هم مادر و فرزند دیگش خطرناکه.

از پیدا شدن مادرش خیلی خوشحال شدم اما با این توضیحات شما، از بازگرداندنش به آغوش گرم خانواده‌اش منصرف شدم.
Alphonse de Lamartine

پاسخ