امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تغذیه گربه
#1
تغذيه در گربه ها

مسئله تغذيه مهمترين بحث در پرورش و نگهداري تمامي حيوانات خانگي است .

همانطور كه مي دانيد تغذيه مناسب پايه و اساس يك زندگي سالم بوده و برعكس تغذيه غلط مي تواند منشاء بسياري از اختلالات و بيماريها شود .

گربه ها در مقاسيه با سگها ، به غذا ، پروتئين و انرژي بيشتري (نسبت به وزنشان) نياز دارند ولي از جهت ديگر از آنجايي كه آنها ساعات زيادي از روز را به استراحت و خواب مي پردازند و از اين رو استعداد بيشتري براي بزرگ شدن و چاق شدن

دارند ،عدم توجه و دقت كافي به تعادل جيره غذايي آنها ، باعث خواهد شد كه زود چاق و تنبل شده و اين امر باعث كاهش محبوبيت آنها بعنوان يك حيوان خانگي دوست داشتني خواهد شد .همانطور كه مي دانيد گربه ها حيوانات گوشتخواري هستند . آنها در طبيعت به شكار پرنده ها و جوندگان پرداخته و غذاي مورد نياز خود را از اين طريق بدست مي آورند و البته علاوه بر گوشت ، استخوان و گاهي برخي سبزيجات نيز بخشي از

جيره غذايي آنها را تشكيل مي دهد .

ولي بايد بدانيد كه يك گربه وحشي كه در طبيعت زندگي مي كند و غذاي خود را با شكار كردن و با تحرك و زحمت زياد به دست مي آورد و گربه خانگي و اهلي كه از كمترين تحرك برخوردار بوه و غذاي خود را هميشه بصورت آماده از صاحب

خود دريافت مي كند احتياجات يكساني ندارند ،بنابراين هيچ موقع كيفيت و كميت جيره غذاي آنها مشابه هم نخواهد بود . با اين حال همانگونه كه مطلعيد ، يك جيره غذايي ، موقعي مناسبت و متعادل است كه تمامي احتياجات غذايي

شامل: پروتئين ، چربي ، كربوهيدارت ، ويتامين ها ،مواد معدني و انرژي را براي بدن موجود زنده ، تأمين كند .براي مثال گذاشتن مقادير زيادي گوشت به تنهايي ، شايد مورد پسند گربه شما واقع شود ولي هيچگاه نمي تواند احتياجات غذايي ذكر شده را تأمين كند .

پس علاوه بر گوشت ، بايد از منابع كربوهيدرات ، ويتامين ، مواد معدني و ... نيز در تغذيه گربه خود استفاده كنيد .

براي تأمين پروتئين لازم ، منابع مختلفي شامل انواع گوشت سفيد و قرمز وجود دارد ، البته اين منابع لزوما ً گوشت نيست بلكه شما مي توانيد در كنار گوشت از مواد غذايي دیگری مانند پنير ، شير و تخم مرغ نيز استفاده كنيد .

به هرحال منبع پروتئين بايد حداقل يك دهم جيره غذايي گربه هاي جوان و در حال رشد و حداقل يك بيستم جيره غذايي گربه هاي بالغ را تشكيل دهد و البته براي بچه گربه هايي كه از شير گرفته شده اند ،

اين میزان به يك سوم افزايش پيدا مي كند .

نكاتي كه در دادن گوشت بايد رعايت كنيد اين است كه :

اولا ً از سالم و تازه بودن گوشتي كه مي خواهيد به گربه تان بدهيد اطمينان حاصل كنيد و به همين منظور آن را كاملا پخته و سپس به مصرف حيوان برسانيد .

در ضمن استخوانهاي داخل گوشت را كه احتمال مي دهيد باعث اذيت حيوان شده و يا در گلوي وي گير كند ، از آن جدا كنيد .

بهتر است كه گوشت را بصورت تكه هاي ريز و خرد شده در آوريد ؛ بخصوص در مورد گوشت مرغ و ماهي اين مسئله بسيار اهميت دارد .

در مورد جگر ، مقادير زياد آن توصيه نمي شود زيرا باعث بروز اسهال در حیوان خواهد شد و در ارتباط با ساير منابع پروتئين بايد توجه داشته باشيد شير را به هر نسبت كه خود گربه تمايل دارد به وي بدهيد .

در مورد تخم مرغ ، بایستی آن را بپريد . زيرا تخم مرغ خام باعث اختلال در جذب یکی از ویتامین های گروه ب به نام بيوتين شده و علائم كمبود آن در حيوان ظاهر خواهد گشت .

پنير هم منبع غني از پروتئين بوده و شما مي توانيد آنرا بصورت خام يا همراه با ساير غذاها پخته و به مصرف گربه برسانيد .براي تأمين نياز حيوان به كربوهيدرات ، توصيه مي شود از سيب زميني (بصورت پخته) ، نان و غلات در جيره غذايي استفاده كنيد .

مزيت مهم استفاده از اين تركيبات در جيره ، بهبود فعاليت روده هاي حيوان است . شما مي توانيد سيب زميني را با آب گوشت مخلوط كرده و يا غلات را همراه با شير به گربه تان بدهيد .

براي تأمين چربي مورد نياز حيوان مي توانيد از روغنهاي گياهي و حيواني استفاده كنيد . نياز گربه ها به چربي از سگها بيشتر است .

وجود چربي در جيره غذايي گربه ها ، بويژه گربه هاي مسن و لاغر كه قادر به جذب مواد غذايي نستند بسيار حائز اهميت است .

در مورد سبزيجات نيز توصيه مي شود انواع تازه آن را خرد كرده و بصورت مخلوط با گوشت ، جلوي گربه خانگي تان بگذاريد .

در رابطه با احتياجات ويتاميني بايد توجه داشته باشيد ، وقتي جيره تركيب متنوع و متعادلي از گوشت ، چربي ، غلات و سبزيجات تازه باشد ، انواع ويتامينهاي مورد نياز نيز تأمين خواهد شد و نيازي به مكملهاي ويتاميني در جيره نيست .

علاوه بر اين برخي ويتامينها مانند B2 ، ويتامين C و ويتامين K ، خود در بدن گربه ساخته مي شود . با اين حال اگر برايتان مقدر باشد ، مقداري روغن ماهي به جيره غذايي اضافه كنيد

چون اين ماده علاوه بر اينكه منبع غني از ويتامين A است ، به دفع توپي هاي مويي احتمالی در معده و روده گربه كمك كرده و در پيشگيري از يبوست نيز بسيار مفيد خواهد بود .

مواد معدني را نيز تنها به جيره غذايي گربه هاي آبستن ، آنهم در مقادير كم ، مي توانيد اضافه كنيد .در رابطه با دفعات خوردن غذا و به عبارت ديگر تعداد وعده هاي غذايي ، توجه داشته باشيد كه با افزايش سن از تعداد اين وعده ها كاسته شده و در عوض مقدار آن اضافه مي شود .

مثلا براي يك بچه گربه 3 ماهه تعداد 6 وعده غذا كه هر وعده حاوي 180 گرم غذا باشد ، كفايت مي كند و براي يك گربه 8 ماهه 3 وعده غذا (هر وعده 350 گرم) كافي است .

براي گربه هاي بالغ 2 وعده (هر وعده 400 گرم) در نظر گرفته مي شود ولي آنهايي كه آبستن هستند ، بايد از 4 تا 5 وعده غذا (هر وعده 450 گرم) برخوردار شوند .

البته اين اعداد و ارقام كاملا دقيق و علمي نيستند . چون گربه ها با توجه به جنس ، نژاد ، سن ، شرايط زيست و ميزان تحرك روزانه و ... نيازهاي متفاوتي به غذا دارند .

به همين خاطر به نظر ما بهترين معيار براي تعيين مقدار جيره و دفعات وعده غذايي ، نظر دامپزشک شما است .

در واقع مقدار جيره نبايد به اندازه اي باشد كه حيوان را دچار چاقي و تنبلي كند و در عين حال تا حدي كم نباشد كه گربه لاغر و ضعيف شود .نكته ديگری که باید در مورد تغذيه گربه ها آن را رعايت كنيد اين است كه هيچ موقع جيره غذايي را يكدفعه و بطور ناگهاني تغيير ندهيد ؛ زيرا اينكار باعث بروز اختلالات گوارشي خواهد شد

و در ضمن به هيچ عنوان تركيبات مختلف جيره غذايي را جدا از هم در وعده هاي غذايي مختلف تقسيم نكنيد .

زيرا در اينصورت گربه فقط غذاي مورد دلخواه خود را خواهد خورد . براي مثال اگر شما گوشت پخته شده را در 1 وعده به گربه بدهيد و براي وعده بعدي وي پنير و تخم مرغ پخته بدهيد ،

هيچگاه آنها را نخواهد خورد و آنقدر لج خواهد كرد تا شما مجبور شويد غذاي مورد دلخواه وي ، يعني گوشت ، را به وي بدهيد پس توصيه مي كنيم حتمآ مخلوطي از گوشت ، سبزيجات پخته ، سيب زميني و روغن و ... را بعنوان جيره غذايي

تهيه كنيد .براي تأمين آب مورد نياز ، از آب پاكيزه و يا شير مي توانيد استفاده كنيد . به ياد داشته باشيد كه گربه ها نسبت به تغييرات مزه و طعم آب بسيار حساس هستند .

برخي از آنها نيز ممكن است با خوردن شير دچار ناراحتي گوارشي شوند كه براي اين گربه ها ، بهتر است كه شير را جايگزين آب نكنيد .
Angel
پاسخ
#2
در یک تاپیک دیگه ذکر شده بود که سیب زمینی برای گربه نقش سم داره، اما اینجا استفاده از سیب زمینی توصیه شده!
پاسخ
#3
میشه بپرسم کدوم تاپیک دوسته عزیز؟
سیب زمینی اب پز خوبه ولی نه به مقدار زیاد چون در جیزه غذاییشون کربوهیدرات نیاز دارن....
پاسخ
#4
(04-18-2014، 01:54 AM)shivid نوشته: میشه بپرسم کدوم تاپیک دوسته عزیز؟
سیب زمینی اب پز خوبه ولی نه به مقدار زیاد چون در جیزه غذاییشون کربوهیدرات نیاز دارن....

اینجا: http://www.kitten.ir/thread-26.html

سیب زمینی
سیب زمینی غذای سالمی​ برای سگ​ها و گربه​ها نیست مخصوصاً اگر در آن دانه​های سبزرنگ وجود داشته باشد.
پاسخ
#5
Heart 
اگه دقت کنین نوشته برای رفع نیاز حیوان به کربوهیدرات و فقط به صورت پخته شده
Angel
پاسخ
#6
تشویقی گربه
اسنک و تشویقی گربه غذای خوشمزه ای برای گربه هاست که علاوه بر خوشحال کردن و سرحال آوردنشون مزایای دیگه ای هم داره.
شما میتونین با تهیه کردن اسنک های مختلف برای گربتون ویتامین ها و مواد ضروری رو به بدنشون برسونین.
برخی مکمل های غذایی خوش طعم که وجودشون برای بعضی گربه ها واجبه رو هم میتونین در قالب تشویقی به گربتون بدین.
پاسخ
#7
غذای گربه ها در سنین، شرایط زندگی و درگیری با بیماری های مختلف باید ترکیبات متفاوتی داشته باشه. مثلا غذای بچه گربه با غذای گربه بالغ و غذای گربه های مسن همه باهم فرق دارن. یا غذای گربه های خیابانی با غذای گربه خانگی بهتره تفاوت هایی داشته باشن. همچنین گربه هایی که به مشکل کلیوی، دیابت، سنگ های ادراری یا بیماری های گوارشی مبتلا یا حتی مستعد هستن باید غذای مخصوصی مصرف کنن.
پاسخ
#8
نكات مهم درباره غذای گربه

     * به ياد داشته باشيد كه گربه‌ها نسبت به تغييرات مزه و طعم آب بسيار حساس هستند. برای تامين آب مورد نياز گربه، از آب پاكيزه و يا شير می‌توانيد استفاده كنيد.
     * برای اطمینان از سالم بودن گوشت، آن را کاملا پخته و سپس به گربه بدهید.
     * استخوان‌های داخل گوشت را در صورتی که باعث آزار حيوان شود از آن جدا كنيد.
     * بهتر است كه گوشت، به خصوص گوشت ماهی و مرغ، به صورت تكه‌های ريز و خرد شده باشد.
     * مقادير زياد جگر در غذای گربه ممکن است باعث بروز اسهال در حیوان شود.
     * تخم‌مرغ را بپزید چون باعث اختلال در جذب یکی از ویتامین های گروه B به نام بيوتين می‌شود.
     * پنير منبع غنی از پروتئین بوده و می‌توانید آن را به صورت خام يا غذاهای حاوی پنیر به گربه بدهید.
     * وجود چربی در غذای گربه‌ها بسيار اهميت دارد. برای تامین چربی مورد نياز حيوان می‌توانید از روغن‌های گیاهی و حیوانی استفاده كنید.
     * در مورد سبزيجات نيز توصيه می‌شود انواع تازه آن را خرد كرده و به صورت مخلوط با گوشت، جلوی گربه بگذاريد.
     * برای تهیه غذای مقوی و سالم برای گربه خود می‌توانید به سایت باران پت مراجعه نمایید و به آسانی غذای مورد نیاز خود را تهیه نمایید.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوئ تغذیه در گربه shivid 0 1,915 11-16-2013، 02:07 PM
آخرین ارسال: shivid
Smile تغذیه گربه nani 0 2,087 10-31-2013، 01:01 AM
آخرین ارسال: nani
  تغذیه در گربه shivid 0 1,797 09-30-2013، 05:22 PM
آخرین ارسال: shivid

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان