امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خلاصه ای درمورد نژاد های گربه
#1
Heart 
پرشین های صورت تخت ( peke-face )

در سال ۱۹۵۰ یک جهش ژنتیکی ناگهانی باعث به وجود آمدن گربه های پرشین صورت تخت به وجود آمد، نام آنها گرفته شده از سگهای پکینیز (Pekingese dog ) میباشد . این نژاد مورد پذیرش CFA بود اما به علت مشکلات جدی سلامتی از شدت توجه به آن کاسته شد . اما با وجود این پرورش دهندگان بسیار او را دوست داشته و مجدد شروع به پرورش و تولید پرشین های صورت تخت نموده اند . پس از تغییرات ظاهری ای که گربه های پرشین داشتند، پرورش دهندگان تصمیم به ایجاد شورایی گرفتند تا در آن به این نتیجه برسند که یک پرشین باید دارای چه مشخصاتی باشد . در نهایت آنها به این تفاهم رسیدند که یک پرشین باید دارای سری گرد و بزرگ، چشمان درشت و گرد باشد و همچنین پوزه ی کوچک که قسمت بالایی چرمی آن بالاتر از خط زیر چشمها قرار بگیرد، پاهایی با استخوان بندی درست و کوتاه، سینه ای پهن و صورتی کاملا گرد باشد، هر چیزی که در یک پرشین ایده آل وجود دارد باید گرد باشد !

هیمالین

در ۱۹۵۰، نژاد سیامی با نژاد پرشین جفت خورده شدند تا نژادی به وجود بیاید که ظاهر پرشین را داشت اما از نظر رنگبندی به سیامی ها شباهت داشت، این نژاد را با توجه به دیگر حیوانات دارای لک های رنگی مانند خرگوش های هیمالین ، ” هیمالین نامیدند .در انگلستان این نژاد به نام موبلند لکه رنگی ( color point longhair ) به ثبت رسیده است . در امریکا تا سال ۱۹۸۴ هیمالین ها نژاد جداگانه ای شناخته میشدند اما از آن زمان به بعد CFA آنها را با نژاد پرشین یکی دانست . البته بسیاری از پرورش دهندگان از یکی دانستن چنین نژاد “دورگه” ای با پرشین های “خالص” ناخشنود بودند . همچنین CFA با مشخص کردن شماره ی رجیستری مشخص برای هیمالین ها پرورش دهندگان را قادر ساخت تا بتوانند با نگاه کردن به شماره ی رجیستری یک گربه متوجه شوند که آیا او رگه ای از هیمالین دارد و آیا ممکن است در آینده نقش و نگار های یک هیمالین در نسل های بعدی ظاهر شود . گربه های هیمالین با شماره رجیستری های شناخته میشوند که با عدد ۳ شروع میشود و حامل لکه های رنگی ( CPC ) یا سری ۳۰۰۰ای ها نامیده میشوند .

اگزاتیک موکوتاه

در اواخر ۱۹۵۰ گربه های پرشینی که از آمیزش پنهانی با امرکایی های مو کوتاه ( ASH ) توسط پرورش دهندگان به وجود آمده بودند در رینگ های نمایش بسیار محبوب بودند . یکی از پرورشدهندگانی که موفق شده بود قابلیت های این آمیزش ( پرشین + موکوتاه امریکایی ) را به خوبی نشان دهند موفق به کسب نظر موافق CFA برای به رسمیت شناخته شدن این نژاد در سال ۱۹۶۶ تحت عنوان ” اگزاتیک موکوتاه ” شد . این نژاد ریخت بدنی خود را مدیون نژاد پرشین است و همچنین موهای کوتاهش را از موکوتاه امریکایی به ارٍث برده است . همچنین با این انتقال ژن ها مقداری از مشکلات پرشین و البته تنبلی ذاتی او را نیز به دست آورده است. از جایی که این نژاد بهرحال ژن مو بند را هم دارا میباشد از آمیزش دو اگزاتیک موکوتاه ۲۵ درصد امکان به وجود آمدن فرزندی موبلند وجود دارد . اما متاسفانه این فرزندان به وجود آمده از طرف CFA به عنوان پرشین پذیرفته شده نمیباشند؛ اما اتحادیه ی گربه ی جهانی آنها را به عنوان پرشین میپذیرد . دیگر نهادها آنها را به عنوان نژاد جدا شده ی اگزاتیک های موبلند میشناسند .

چین چیلا

در امریکا کوشش شد که پرشین های نقره ای (silver ) را به عنوان نژاد جداگانه ای به ثبت برسانند اما این تصمیم موفقیت آمیر نبود . در CFA پرشین های نقره ای و طلایی به طور مشخص به نقره ای چین چیلا، نقره ای سایه ای، طلایی چین چیلا و طلایی سایه ای در نمایش های گربه تقسیم و معرفی میشوند . در آفریقا جنوبی این فعالیت بیشتر به موفقیت رسید و شورای گربه ی آفریقای جنوبی ۵ گونه از چین چیلاها را به عنوان ” چین چیلای موبلند ” به رسمیت شناخت . چین چیلاهای موبلند دارای پوزه ای به مراتب کشیده تر، تنفسی آسان تر و اشک چشم کمتری نسبت به پرشین ها میباشند . آنها دارای پوششی با بازتاب دوگانه ی مات و شفاف میباشند که وقتی با پرشین های دیگر آمیخته میشوند این خاصیت از بین میرود .همچنین آمیرش ممکن است باعث از دست رفتن خط لب و پوزه هم باشد که در استانداردهای چین چیلا ایجاد مشکل میکند . یکی از امتیاز های این نژاد داشتن رنگ چشمان سبز آبی یا سبز و در بچه گربه ها آبی و بنفش آبی میباشند

بریتیش

این گربه کاملا به رنگ های طوسی(آبی)یا مشکی یکدست بوده.بین دو گوش عریض.چانه خوب رشد کرده با صورت تقریبا کوتاه.گوشهای متوسط دارای انتهای گرد وقایده کم عرض ودست و پا متناسب با بدن.تنه کاملا جمع با قدرت سینه پر و چشمانی بزرگ و گرد به رنگ نارنجی تیره یا مسی.

سیامی

با اندازه ای متوسط.اندام دراز و باریک.پاها متناسب و قلمی که پا ها کمی بلند تر از دست ها میباشند.پنجه ها کوچک و بیضی شکل و دمی دراز و حلقوی و در انتهاباریک.سر عضلانی و مثلثی شکل که به سمت پوزه به شکل جالب باریک میشود.گوشها بزرگ و نوک تیز با چشمان آبی روشن و براق.رنگ بدن کرم که به حنایی سایه میزند و پوشش صورت گوشها پنجه ها پاها و دم قهوه ای سیاه یا شکلاتی میباشد.موها کوتاه،شفافند،براق و خوابیده میباشد.

سومالی

نام این نژاد از سومالی ( کشوری در آفریقا) مشتق شده ولی گفته می شود منشأ آن ارتباطی به این کشور ندارد. فعال ، صمیمی و فوق العاده باهوش هستند. آنها به محبت و توجه صاحب خود نیاز داشته و در صورتی که از طرف آنها مورد بی مهری و بی توجهی قرار گیرند ، افسرده خواهند شد. این گربه ها عضلات قوی و جثه متوسطی دارند. موهای حیوان نرم بوده و در عین حال از استحکام بالایی برخوردار است. گربه های سومالی اغلب به رنگهای قرمز و سفید ، حنایی ، شکلاتی ، آبی ، آهویی و نقره ای دیده می شوند.گربه سومالی گربه ترکیبی است از زیبایی و شخصیت . گربه ای بسیار جذاب که علی رقم موکوتاه بودن دمی بسیار مو بلند دارد و نقش و نگارهای پوشش این گربه خیره کننده اند

حبشی

این نژاد نام خود را از واژه (حبشی کنونی) گرفته است. گربه حبشی، فعال، صمیمی و بسیار باهوش است. وی دارای جثه متوسطی بوده و مراقبت از موهایش بسیار راحت است. این نژاد اغلب به رنگهای قرمز و سفید، آبی، آهویی و نقره‌ای دیده می‌شود البته بچه گربه‌ها هنگام تولد رنگشان تیره است ولی بتدریج با افزایش سن، رنگ موها روشنتر شده و پس از گذشت چند ماه رنگ نهایی آنها ظاهر میشود

اسفینکس

این گربه لخت برای خیلی ها ظاهری عجیب و غریب دارد.پوست بدن آنها براق و زیبا و در رنگهای متفاوتی ست.آنها بسیار فعال و پرجنب و جوش و عاشق پریدن و بالا رفتن هستند.بسیار وفادار و مهربان و در عین حال مرتب توجه و علاقه از صاحبش طلب میکنند.این نژاد به لحاظ بی مو بودن نیاز به مراقبت و محافظت در برابر تابش مستقیم نور آفتاب به منظور جلوگیری از ابتلا به سرطان را دارد.بنگال

این نژاد اسم خود را از یک گربه وحشی کوچک به نام گربه ببری بنگال گرفته است. گربه بنگال بسیار فعال بوده و علاقه زیادی به بالا رفتن از درخت و در و دیوار دارد. بدن این نوع گربه ساختار عضلانی قوی و استخوانهای سفت و محکم داشته ، پنجه ها بزرگ و دایره ای شکل بوده و پاهای عقبی از پاهای جلو بلندتر است

بامبی

حاصل جفتگیری گربه انگلیسی با نژادهای خال خال مو بلند می باشد. آنها در تمامی رنگها اعم از آبی ، قهوه ای ، سیاه و رنگ سیامی یافت می شود. در این نژاد چشمها به رنگ آبی و عسلی می باشند.دم کوتاه ژاپنی

این نژاد بر خلاف نژاد مانکس کاملاً بی دم نیست بلکه داری یک دم بسیار کوچک می باشد.
زادگاه این نژاد کشور ژاپن است و در آنجا او را به نام سمبل دوستی و میهمان نوازی می شناسند. ژاپنی ها معمولاً عکسی از این گربه را با یک پای بالا گرفته بر سر در خانه هایشان به عنوان خوشامد گویی آویزان می نمایند.این نژاد دارای رفتار و خلق و خوی بسیار دوستانه ای است و یک حیوان خانگی مناسب می باشد. حرکاتش شیرین و باهوش است. با سایر حیوانات کنار می آید و از همراهی انسانها لذت می برد.

برمه ای

این نژاد جذاب و آرام ، خوش برخورد ، افسونگر و فریبنده است. در گذشته به علت وفاداری زیاد و خصلت باز آوری اشیاء برای صاحبش لقب گربه سگی (Dog Cat) را بر او نهادند. تنهایی را دوست ندارد بنابراین اگر ساعات زیادی را در خارج از منزل سپری می کنید ، می توانید سگ و یا گربه دیگری را به عنوان دوست و هم بازی برای برمه خود انتخاب نمایید. از بودن در کنار اعضای خانواده لذت می برد.
توضیحات:اندازه جثه در تمام برمه ها مشابه است. دارای جثه متوسط ، عضلانی و محکم می باشد. در هر رنگی اعم از آبی ، قرمز ، شکلاتی ، کرم و قهوه ای تیزه یافت می شود و رنگها در قسمت صورت و پاها تیره تر می باشند.

تونکینِس

تونکینس حاصل آمیزش نژاد سیامی (Siamese) و گربه برمه ای (Burmese) می باشد و خصوصیات هر دو نژاد را می توان به خوبی در وی مشاهده نمود.
خلق و خو:همانند نژادهای اجدادیش، تونکینس گربه ای است مهربان ، پر احساس ، پر جنب و جوش و ماجراجو و علاقه دارد تا به همه جا و همه چیز سرک بکشد.
توضیحات:تونکینس دارای جثه متوسط است ( نه به کشیدگی سیامی و نه به کوتاهی نژاد برمه ای). موها کوتاه و یک دست ، چشمها بادامی شکل و صورت تقریباً گرد می باشد.

دِوُن رِکس

حاصل یک ژن تحول یافته می باشد دارای موهای موجدار می باشد. آنها همچنین دارای چشمان گرد و بزرگ و گوشهای بیرون زده و نوک تیز می باشند.
خلق و خو:دون رکس گربه ای سرزنده باهوش و پر جنب و جوش است. آنها به صاحب خود و سایر اعضای خانواده علاقه بسیاری دارند و ترجیح می دهند تا در تمام بازیهای داخل خانه شرکت کنند. گربه بسیار شیطانی است و دارای حس شکار قوی می باشد. دارای موهای بسیار کوتاهی است و برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند ، مناسب می باشد.

راگدُل

شهرت آن بدلیل علاقه اش به لمیدن در آغوش صاحبش است ، که البته این خصلت را می توان در هر گربه ای که نسبت به صاحبش اطمینان دارد یافت. این طور ثبت شده که نژاد راگدُل حاصل آمیزش یک گربه مو بلند ایرانی (Persian) ماده با یک نر مخلوط در کالیفرنیا می باشد. این جفتگیری پس از سانحه تصادف حیوان ماده و شکستن لگن وی اتفاق افتاد که البته بین شکستگی لگن و علاقه راگدُل به لمیدن در آغوش هیچ ارتباطی وجود ندارد!
راگدُل از محدود نژادهایی است که به دمر خوابیدن در آغوش انسانها علاقه زیادی دارد. به رسیدگی زیادی نیاز ندارد و به خوبی با محیط اطرافش تطابق می یابد. آرام و مهربان است و حیوان خانگی ایده آلی می باشد.راگدُل ها در رنگهای متنوعی اعم از کرم ، شکلاتی ، چند رنگ و غیره یافت می شوند. موها معمولاً در قسمت پشت سر ، دم ، شکم و سینه بلندتر می باشند. رنگ چشمها در این نژاد اصولاً آبی است.

گربه آبی رنگ روسی
منشأ گربه آبی رنگ روسی شهر Archangel در شمال روسیه می باشد. تصور می شود که این نژاد توسط ملوانان از روسیه به اروپا راه یافته است.
آرام ، خجالتی ، دوست داشتنی و بی صدا. خانه های پر سر و صدا را دوست ندارد و مکانهای آرام را ترجیح می دهد. به صاحبش بسیار وابسته می شود. اگر یک هم بازی داشته باشد مشکلی با بیرون نرفتن از خانه نداردتوضیحات:گربه آبی رنگ روسی ، مو کوتاه و دارای جثه طویل می باشد. به دلیل راه رفتن بر روی نوک پنجه ها او را به بالرین ها تشبیه می کنند. دارای پوشش مضاعف کوتاه و ضخیم است که تحمل زمستانهای سرد روسیه را برای حیوان امکان پذیر می نماید.

سنگاپوری

موطن اصلی این نژاد سنگاپور می باشد. جثه این نژاد در مقایسه با سایرین کوچکتر است و در گذشته در زیر آب راهها زندگی می کردند ، اما چندی نگذشت که علاقه مردم سنگاپور به گربه ها جای این گربه کوچک را در دل آنها باز کرد و مورد استقبال عموم قرار گرفت.
خلق و خو:گربه سنگاپوری نژادی است متین ، آرام ، شیرین ، با محبت ، دست داشتنی و با وقار.
اولین نشانه گربه سنگاپوری وزنش است که نسبت به ظاهرش سنگین تر می باشد. دارای پوشش زبری است که به نژاد حبشی (Abyssinian) شباهت دارد.

فولد اسکاتلندی

موطن این نژاد همانگونه که از نامش بر می آید کشور اسکاتلند می باشد. فولد اسکاتلندی به دلیل فرم گوشهایش در آمریکا و انگلستان شهرت زیادی دارد.
اگرچه فولد اسکاتلندی گاهی اوقات رفتارهای عجیبی از خود نشان می دهد اما غالباً آرام است. رابطه خوبی با کودکان ، گربه ها و سایر حیوانات دارد. شاید اینطور به نظر رسد که فولد اسکاتلندی به دلیل فرم گوشهایش در شنیدن مشکل دارد اما باید دانست که این فرضیه صحت ندارد.

کورنیش رِکس

نژاد کورنیش رِکس اولین بار در نوزاد یک گربه در مزرعه ای واقع در کرناول امریکا به دنیا آمد. سپس صاحب گربه ها ، توله عجیبی را که دارای موهای فر بود با مادرش جفت انداخت و نتیجه بچه های عجیب با موهای فر بودند!
کورنیش رِکس گربه ای سرزنده باهوش و پر جنب و جوش است. آنها به صاحب خود و سایر اعضای خانواده علاقه بسیاری دارند و ترجیح می دهند تا در تمام بازیهای داخل خانه شرکت کنند. گربه بسیار شیطانی است و دارای حس شکار قوی می باشد. دارای موهای بسیار کوتاهی است و برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند ، مناسب می باشد.

کُرات

کُرات از جمله نژادهای بسیار قدیمی می باشد که زادگاهش تایلند است ، جایی که او را به عنوان حیوان مقدس مورد احترام قرار می دادند.
در زادگاهش او را به عنوان حیوان خوش یمن قبول داشتند و همگی بر این باور بودند که این گربه خوشبختی را به خانه اربابش به ارمغان می برد. کُرات را فقط می توان در رنگ آبی پر رنگ یافت.
دارای خلق و خوی شیرین ، آرام ، بی صدا و دوست داشتنی می باشد. از سر و صدا و خانه بی نظم و شلوغ بیزار است. بنابر این بهترین انتخاب برای خانه های آرام و بی سر و صدا می باشد.

کفش برفی

کفش برفی گربه شیرینی است که از سیامی ها هوش و ذکاوت و از گربه آمریکایی علاقه به لمیدن را به ارث برده است. این نژاد گربه بسیار مناسبی برای نگهداری در خانه می باشد.
جثه کفش برفی ، بزرگ به همراه پوشش کوتاه می باشد و در هر رنگی اعم از رنگهای قابل قبول در سیامی و یا گربه های تیپ هیمالیا یافت می شود. چشمها همیشه آبی رنگ ، بزرگ و بادامی شکل هستند. صورت تقریباً مثلثی شکل و پوزه و پاها به رنگ سفید می باشند.

هاوانای قهوه ای

هاوانای قهوه ای دارای پوششی به رنگ قهوه ای تیره ، بینی قهوه ای رنگ چرممانند و زیر پنجه های قهوه ای با صورتی رنگ می باشد. چشمها باید به رنگسبز درخشان باشد.

گربه مو بلند ایرانی – تَبی

تبی های قهوه ای رنگ از قدیمیترین نوع گربه های ایرانی (Persian) می باشند. اما با گذشت زمان ، امروز ، شاهد ده رنگ از تبی ها می باشیم که عبارتند از: قهوه ای ، شکلاتی ، نقره ای ، آبی ، قرمز ، بنفش ، چهار رنگ مخلوط. اصولاً نوع تبی را به عنوان استحضار و برای نژاد ایرانی در نظر می گیرند. دارای چشمهای عمیق به رنگ مسی می باشند.که البته این رنگ در گربه های نقره ای فندوقی و سبز را نیز شامل می شود.

گربه مو بلند ایرانی – دو رنگ

معمولاً از مخلوط یک رنگ با سفید ، گربه دو رنگ ایرانی بوجود می آید. به هر حال چشمها در این نوع عمیق و به رنگ عسلی می باشد و این نوع به شست و شوی منظم نیاز دارد تا موهایش درخشندگی خود را حفظ نماید. در هر رنگی اعم از آبی – سفیید ، قهوه ای – سفید ، کرم – سفید و دودی – سفید یافت می شود.گربه مو بلند ایرانی – طلایی و نقره ای

در سالهای گذشته پرورش دهندگان گربه ایرانی به این نتیجه رسیدند که ژنهای پنهانی در نوع چین چیلا (Chinchilla) وجود دارد که باعث پیدایش گربه ایرانی طلایی و نقره ای شده است. پوشش خارجی آنها شبیه به چین چیلا می باشد با این تفاوت که موها در قسمت ریشه به رنگ تیره تری می باشند ( قهوه ای یا کرم تیره) ودر نوک روشنتر می شوند و حالت سایه روشن پیدا می کنند. به هر حال هر دو نوع طلایی و نقره ای همانند چین چیلا دارای چشمهایی به رنگ سبز روشن می باشند.

منبع:miokitten
Angel
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  جذاب‌ترین و شیرین‌ترین نژاد گربه‌های جهان alitorabi 0 511 11-27-2019، 11:48 AM
آخرین ارسال: alitorabi
Photo تشخیص نژاد گربه از روی عکس Cat lovely 12 5,018 08-20-2018، 10:12 AM
آخرین ارسال: shivid
  تشخیص نژاد گربه homa1372 1 1,000 08-03-2018، 11:12 AM
آخرین ارسال: shivid
  لطفا در تشخیص نژاد این گربه کمک کنید kitty61 4 2,864 04-24-2017، 02:37 PM
آخرین ارسال: shivid
Smile نژاد مین کون (Maine Coon) nani 0 3,180 01-16-2014، 10:29 PM
آخرین ارسال: nani

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان