امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگهداری از دندان های گربه
#1
Lightbulb 
[عکس: 65732386559158271179_133f1.jpg]شاید باور نکنید اما نگهداری از دندان های گربه به اندازه مراقبت کردن از خود او اهمیت دارد. بنابراین مراقبت مناسب از دندان های گربه برای حفظ سلامت عمومی او ضروری است.

پلاک و جرم ( رسوب )

ترکیب باکتری ها، بزاق و ذرات غذا هر روز به شکل پلاک روی دندان ها ایجاد میشود.شما هروز صبح که از خواب بیدار میشوید پلاک ها را به صورت غشائی بر روی دندانهایتان حس میکنید.آنها ممکن است در عرض 24 ساعت به رسوب و ته نشینی به رنگ زرد و بسیار سخت تبدیل شوند و روی دندان ها را فرا میگیرند. پلاک ها همچنین باعث التهاب لثه (عفونت لثه) که مرحله اول بیماری پریودنتال است خواهند شد .


مشکلی برای تمام سنین


70٪ از گربه ها در سن دو سالگی به بیماری پریودنتال مبتلا میشوند، اما حتی پیش از آن انواع دیگری از بیماری های لثه می تواند رخ دهد. علت عمده بیماری های لثه تجمع پلاک میباشد که حاوی تعداد زیادی باکتری است. این باکتری ها می توانند در ریه ها، کبد، کلیه و قلب پخش شده و باعث عفونت شوند. بیماری پریودنتال دردناک است اما ممکن است گربه شما این واکنشی نشان ندهد.علائم چیست؟

دامپزشک قادر است هرگونه مشکلی را در چک آپ(معاینه) سالانه گربه شما تشخیص دهد اما برخی علایم وجود دارد که شما باید مراقب آنها باشید. این نشانه ها عبارتند از :

1 )بوی بد دهان
2)پلاک ها و رسوبات زرد و قهوه ای بر روی دندان(دندان ها به طور طبیعی باید سفید باشد)
3 )خط قرمز در امتداد خط لثه (التهاب لثه)
4 )مشکل در غذا خوردن
5 )خونریزی لثه

از یک مسواک(برس) خوب استفاده کنید.


[عکس: cat-dental-health_69295.jpg]
سه راه برای مراقبت از دندان های گربه وجود دارد:

1 ) مسواک زدن به طور منظم
2 )مواد غذایی ویژه ای که به تمیزی دندان ها کمک میکند(مثل مسواک عمل میکند)
3 )چک آپ (معاینه) توسط دامپزشک به طور منظم هر 6 ماه یا حداقل یک سال

اگر گربه شما جوان باشد مسواک زدن راحت تر خواهد بود، هرچند که ممکن است دندان های یک گربه پیر ( مسن ) را نیز با موفقیت مسواک کنید ، اما به شرطی که به یک بیماری لثه دردناک دچار نباشد.

خمیردندان هایی که برای انسان ها طراحی شده است برای گربه ها مناسب نیست ، میتوانید از خمیرهایی (خمیر دندان) که برای حیوانات خانگی طراحی شده است استفاده کنید ،این خمیرها مطمئن تر هستند.شما باید از دامپزشک یا کمکیار دامپزشک بپرسید که او چه چیزی توصیه میکند و آنها را به شما نشان دهد.

* شما باید دندان های گربه خود را حداقل یک بار در هفته مسواک کنید ، اما اگر روزی یک بار باشد بهتر است.

علاوه بر مسواک زدن ، شما میتوانید از مواد غذایی خاص (ویژه ای) استفاده کنید.برنامه و علوم مراقبت از دهان و دندان گربه با یک ساختار بی نظیر و مناسب اولین پلاک ها و جرم های ایجاد شده روی دندان های نیش گربه را تا حدودی کاهش میدهد.مواد غذایی خشک میتواند پلاک ها را از بین ببرد ، این ساده ترین راه است که شما اطمینان حاصل کنید از اینکه گربه تان هر روز به نوعی مسواک میزند.

[عکس: img-dentalCareForCats_585eb.jpg]


*حتما به یاد داشته باشید که به طور منظم هر 6 ماه یا حداقل هر 1 سال توسط دامپزشک معاینه شود زیرا این امر برای سلامتی کلی او ضروری است.


مترجم:نهال (NahaL)

منبع:hillspet
همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان